Horyniec-Zdrój. Olgierd Łukaszewicz: trzymam kciuki za Biesiadę Teatralną

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 17:27
- W świecie, gdzie dominują seriale, gdzie przytłaczają nas reklamy, poszukiwanie istoty człowieczeństwa i możliwości wypowiedzi przez własne emocje jest niezwykle cenne. Być może właśnie w Horyńcu, w odległości od centrum, ten osobisty ton będzie lepiej zauważalny, a wysiłek artystyczny niewątpliwie doceniony - mówił wybitny aktor o organizowanej od 1976 roku w Horyńcu-Zdroju Biesiadzie Teatralnej.
Audio
  • Z wizytą na 41. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju (Dwójka na miejscu)
Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju
Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-ZdrojuFoto: Paweł Siwek/PR

Program 2 Polskiego Radia kontynuuje swoją flagową akcję plenerową "Dwójka na miejscu". Jesienią i zimą dziennikarze tej stacji odwiedzali muzea, filharmonie, galerie, szkoły artystyczne i teatry w całym kraju, aby spotkać się ze słuchaczami. Wszystko na żywo, w co drugą sobotę w godz. 15.00-17.00. Pierwszymi miejscami, do których zajrzała Dwójka były: Zespół Szkół Muzycznych "Miodowa" w Warszawie, Mediateka w Tychach, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Miejski Dom Kultury w Działdowie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, zamek w Kórniku, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, a wreszcie zespół klasztoru kamedułów na warszawskich Bielanach.

W sobotę 18.01 przyszedł czas na Horyniec-Zdrój, malowniczą podkarpacką miejscowość przy granicy z Ukrainą. Okazją do odwiedzin w tym uzdrowisku była 41. Biesiada Teatralna - jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Audycja nadawana była z centralnego miejsca wydarzenia, jakim jest Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju.

Paweł Siwek (L) i Beata Kwiatkowska (P) w plenerowym studiu Dwójki w Gminnym Ośrodku Kultury w Horyńcu-Zdroju Paweł Siwek (L) i Beata Kwiatkowska (P) w plenerowym studiu Dwójki w Gminnym Ośrodku Kultury w Horyńcu-Zdroju

Podczas kultowych już konfrontacji małych form teatralnych amatorskie grupy z całej Polski walczą o główne nagrody: "Złoty Róg Myśliwski Króla Jana" i "Złotą Misę Borowiny". W audycji rozmawialiśmy zarówno z uczestnikami Biesiady, jej jurorami, jak organizatorami. Opowiadaliśmy też o historii Horyńca i regionu oraz o festiwalu Artystyczny Zdrój.

Tak zapowiadaliśmy audycję z Horyńca-Zdroju:

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Janusz Czarski (dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które organizuje Biesiadę Teatralną), Olgierd Łukaszewicz (aktor), Tomasz Róg (Muzeum Kresów w Lubaczowie), Stanisław Górka i Józefa Zając-Jamróz (jurorzy Biesiady Teatralnej), Krystyna Jóźwińska (kierownik artystyczna Biesiady Tatralnej), Ryszard Urban, Grzegorz Ciećka (regionalista), Janusz Urban (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju)

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 15.00

info. prasowa/pg/kul

Czytaj także

Tarnów. Sztuka współczesna ma się tutaj dobrze

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 17:49
- To nie tylko miasto Wilhelma Sasnala – znanego malarza, twórcy filmów, członka słynnej grupy "Ładnie". To także miasto młodości Tadeusza Kantora. Jego najstarszy sygnowany obraz nosi tytuł "Ogród Strzelecki" – czyli nasz park - mówiła Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka tarnowskiego BWA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywa szopka na Bielanach. Z wizytą w dawnej kamedulskiej pustelni

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 17:00
- Nasza szopka powstała w kawiarni. Siedziałem tam z księdzem Wojtkiem i Ewą Błaszczyk i oni zapytali mnie, co by się dało zrobić przy kościele, żeby się łączyło z fundacją Akogo?. No i na bibułce błyskawicznie naszkicowałem karuzelę, a naturalnie do tego doszła szopka - opowiadał Józef Wilkoń, ilustrator, malarz i rzeźbiarz, który zaprojektował i wykonał słynną żywą szopkę na Bielanach.
rozwiń zwiń