Niedobre wielkoludy z Tyńca i inne legendy o Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 15:30
– Z leżącym nad górną Wisłą Tyńcem wiąże się wiele legend wiślanych – mówiła historyk prof. Maria Bogucka, omawiając najstarsze opowieści o królowej polskich rzek.
Audio
  • Niedobre wielkoludy z Tyńca i inne legendy o Wiśle (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Widok Wisły w Tyńcu
Widok Wisły w TyńcuFoto: Shutterstock.com

Oprócz wielkoludów terroryzujących okoliczną ludność Tyniec może pochwalić się piękną legendą miłosną. – Rycerz z rodu Popielów Walgierz Udały zakochał się nieszczęśliwie we frankońskiej księżniczce Helgundzie. Ta miłość była tak znana, że opiewało ją wielu średniowiecznych trubadurów i Tyniec został rozsławiony w całej Europie – opowiadała prof. Maria Bogucka.

Zupełnie przeciwnym uczuciem darzyła Niemca słynna Wanda, której dotyczy jedna z najstarszych legend wiślanych (i jej odgałęzienie). Na pewno sympatią nie darzono także podwawelskiego smoka, z którym niemały kłopot miał Krak. Wyobraźnię rozpalały za to skarby ukryte rzekomo na dnie źródeł lub pod skałami oraz dzielni rycerze śpiący po górach w oczekiwaniu na poważne zagrożenie dla Polski.

Wiele legend wiślanych narodziło się oczywiście w Warszawie. Syrena została herbem miasta, a w pieczarach dzisiejszej Tamki Złota Kaczka strzegła skarbów. Nocą zaś nie należało chodzić nad rzekę, bo można było spotkać tam kilka rodzajów niesympatycznych stworów.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Maria Bogucka (historyk)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Leszek Długosz: Wisła jest symbolem naszego trwania

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:30
- Żyjemy z nią pokoleniami, mieszka w naszej polskości, jest centralnym odniesieniem polszczyzny – mówił poeta w Dwójkowej audycji poświęconej Wiśle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła i powódź, czyli warszawski brzeg na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:15
- Jeśli zrobić z góry zdjęcie Gocławia, to zobaczymy, że kolor zieleni na tym obszarze jest trochę inny. To dlatego, że od zawsze był to teren zalewowy – powiedział varsavianista Jerzy S. Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prus oswajał swoich czytelników z Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 14:52
- Na Powiślu za czasów Bolesława Prusa mieszkała biedota, Warszawa była odwrócona od rzeki – przypominała dr Anna Małgorzata Pycka sytuację, którą pisarz próbował swoją publicystyką zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń