Kamil Rabiega: wikingowie chętnie zakładali szarawary

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 14:00
- Moje zainteresowanie okresem wikińskim zaczęło się od udziału w różnych festynach archeologicznych i festiwalach, skupiających grupy rekonstrukcyjne odtwarzające wczesne średniowiecze - opowiadał w Dwójce Kamil Rabiega, archeolog.
Wikingowie
WikingowieFoto: Marcin Bielecki/PAP

Posłuchaj
27:29 Skarbic Nauki Polskiej archeolog Kamil Rabiega 22.07.2021.mp3 Kamil Rabiega o ubiorach wikingów (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 


labolatorium naukowiec chemia badania shutterstock 1200.jpg
Program START dla młodych naukowców

Wśród 100 tegorocznych laureatów Programu START Fundacji Nauki Polskiej znalazł się archeolog Kamil Rabiega - doktorant na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kapituła doceniła jego prace badawcze na temat strojów skandynawskich okresu wikińskiego.

- Jestem od kilkunastu lat członkiem jednej z wielopolskich grup rekonstrukcyjnych i jeżdżąc na te wszystkie festiwale widziałem, jak często ludzie mieli problemy ze nalezieniem informacji o mieszkańcach niektórych regionów. Postanowiłem pomóc i sobie, i całemu środowisku zebrać wszystkie znane nam i dostępne w Skandynawii źródła na temat stroju, żeby ten element życia codziennego jak najbardziej prawidłowo odtwarzać - mówił gość Katarzyny Kobyleckiej.

Czytaj też:

Młody badacz zidentyfikował i wskazał istotne różnice w sposobie ubierania się Duńczyków, Szwedów i Norwegów w ciągu trzech stuleci. Odbywając liczne kwerendy muzealne i analizując znaleziska z Norwegii, Szwecji, Danii, ale także z Polski, Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Grenlandii rozpoznał cechy regionalne, a także chronologiczne zróżnicowanie pod względem formy ubioru i struktury tkanin.

- Podstawowym elementem ubioru wikingów była tunika z długimi rękawami. Spodni mogło być kilka rodzajów: szarawary, spodnie proste albo nogawice, czyli rodzaj pończoch nakładanych na uda i przywiązywanych do bioder. Kobiety skandynawskie nosiły cały zestaw sukien wykonywanych z lnu, na nie nakładano suknie wierzchnie, spinane charakterystycznymi broszami żółwiowatymi - wyjaśniał Kamil Rabiega.

Jego opracowanie wszystkich odkrytych do tej pory zabytków archeologicznych związanych ze skandynawskim ubiorem stanowi cenny, w pełni nowatorski wkład w poznanie i wprowadzenie do obiegu naukowego ważnych materiałów związanych z kulturą materialną i codziennością w wikińskiej Skandynawii. Rezultatem tych badań było opublikowanie w 2018 roku książki "Moda wikingów. Stroje skandynawskie we wczesnym średniowieczu".

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Kamil Rabiega (archeolog)

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 21.30

mw

Czytaj także

Zagadkowe okoliczności, które opóźniły chrzest Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 00:01
- Przelot komety w IX wieku musiał wywołać niesłychane niepokoje w krajach skandynawskich i podburzył osoby przeciwne chrześcijaństwu - mówi archeolog, prof. Władysław Duczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leif Eriksson. Wiking, który wyprzedził Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 05:30
Przez wieki uznawano, że to Krzysztof Kolumb i jego ludzie byli pierwszymi Europejczykami w Ameryce. Ale włoski podróżnik spóźnił się - o 492 lata i trzy dni.
rozwiń zwiń