REKLAMA

Plamena Mangova i NOSPR pod dyrekcją Lawrence'a Fostera

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 07:15
W Dwójce transmitowaliśmy na koncert, w ramach którego wystąpiła bułgarska pianistka Plamena Mangova z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Lawrence'a Fostera.
Plamena Mangova
Plamena MangovaFoto: Marco Borggreve

Program:

Franz Schubert I Symfonia D-dur D 82

Felix Mendelssohn-Bartholdy II Koncert fortepianowy d-moll op. 40

(przerwa)

Eduard Resatsch UKRAINA – den Opfern des Krieges

Edward Elgar Wariacje "Enigma" op. 36

wyk.: Plamena Mangova - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Lawrence Foster

***

Inspirowana twórczością Mozarta i Beethovena "I Symfonia" Schuberta powstała pod koniec jego pobytu w prowadzonym przez zakon pijarów internacie, gdzie kształcił się m.in. pod okiem Antonia Salieriego.

"II Koncert fortepianowy" Mendelssohna został skomponowany w 1837 roku. Prawykonanie utworu odbyło się w ramach festiwalu w Birmingham we wrześniu tego samego roku.

W Wariacjach "Enigma" - być może inspirowanych "Wariacjami symfonicznymi" Dvořaka - Elgar umieścił szereg zagadek. Dotyczą z jednej strony samego tematu o wieloznacznej interpunkcji, sprawiającej, że może przybierać różne postaci w zależności od sposobu percepcji. Z drugiej strony, kolejne wariacje poprzedzone są "enigmatycznymi" inicjałami bądź pseudonimami. Do kogo się odnoszą? Wyjaśnia to dedykacja: "moim przyjaciołom sportretowanym w partyturze".

***

Plamena Mangova to pianistka urodzona w Bułgarii. Laureatka II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej (2007).

W swoim dorobku ma liczne nagrody uzyskane w prestiżowych konkursach pianistycznych, w tym im. Palomy O’Shea (Santander) i im. Vittoria Guiego (Florencja). Występowała z czołowymi orkiestrami, takimi jak Orchestre Philharmonique de Radio France, Belgian National Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, BBC Philharmonic, Sinfonia Varsovia, RTVE Symphony Orchestra czy Bulgarian National Radio Symphony Orchestra. Jako kameralistka koncertowała z artystami tej miary, co Maria João Pires, Boris Berezovsky, Augustin Dumay, Mihaela Martin, Jian Wang, Pascal Moraguès, Ysaÿe String Quartet.

Na swoim koncie ma szereg projektów w najsłynniejszych salach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jest również stale zapraszana do udziału w najważniejszych festiwalach (Verbier Academy, La Folle Journée w Nantes, La Roque d’Anthéron, Jerusalem Chamber Music Festival, Bach Akademie Stuttgart).

Jej pierwszy album solowy z utworami D. Szostakowicza został wyróżniony nagrodą Diapason d’Or (2007). Szczególnie wysoko cenione są jej płyty zawierające dzieła L. van Beethovena, R. Straussa (Burleske, 2008) i J. Brahmsa (I Koncert fortepianowy, 2010). Ponadto, wspólnie z wiolonczelistą Alexandrem Kniazevem, nagrała album z kompozycjami C. Francka i E. Ysaÿe’a (2010).

***

W sezonie 2021/2022 mija dziewięć lat, odkąd Lawrence Foster objął funkcję dyrektora muzycznego Opéra de Marseille. Jest to także trzeci sezon, w którym występuje jako dyrektor artystyczny i I dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Słynie z porywających, pełnych ekspresji interpretacji utworów o zróżnicowanym charakterze, prezentowanych z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Jest pasjonatem twórczości George’a Enescu.

Prócz koncertów z udziałem NOSPR jego plany artystyczne obfitują w szereg projektów z wiodącymi orkiestrami na całym świecie. Współpracował m.in. z Konzerthausorchester Berlin, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre symphonique de Montréal, Hong Kong Philharmonic Orchestra, Filarmonica Arturo Toscanini oraz z orkiestrami Filharmonii Czeskiej i Helsińskiej.

[wykorzystano materiały ze strony NOSPR]

W przerwie koncertu Monika Zając rozmawiała z maestro Lawrencem Fosterem oraz z dyrektorką naczelną NOSPR Ewą Bogusz-Moore.

Posłuchaj
09:14 Dwojka_Filharmonia_Dwojki 2022_06_24-20-35-47.mp3 Lawrence Foster o współpracy z NOSPR (Filharmonia Dwójki)

Posłuchaj
07:31 Dwojka_Filharmonia_Dwojki 2022_06_24-20-45-02.mp3 Ewa Bogusz-Moore o minionym sezonie w NOSPR i planach na przyszłość (Filharmonia Dwójki)

  

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Marin Alsop: dzielenie się radością i szczęściem to jedno z zadań wielkiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:05
- Dla mnie Beethoven polega nie tylko na jego muzycznym geniuszu, ale także na filozoficznej perspektywie, spojrzeniu na życie. Przez jedność i tolerancję my - istoty ludzkie - możemy odnaleźć radość i poczucie wspólnoty - mówi dyrygentka i skrzypaczka Marin Alsop.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż czyli Festiwal Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 17:00
- Możemy planować latami wybranie się w podróż marzeń, a możemy też dość impulsywnie zdecydować, że wyruszamy. Podróże mogą być geograficzne lub wewnętrzne. I - prawdę mówiąc - te wszystkie skojarzenia z podróżą chcieliśmy ująć w festiwalu - mówiła w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - Ewa Bogusz-Moore. Hasłem przewodnim ruszającego właśnie (12.05) Festiwalu Kultura Natura jest właśnie podróż.
rozwiń zwiń