II Konkurs Szymanowskiego. "Jesteśmy przyjaciółmi, którzy ze sobą współpracują"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 12:59
- To, co widzi publiczność, gdy wychodzimy na estradę, to wierzchołek góry lodowej. Każdy występ poprzedzają długie godziny prób, podczas których po prostu dobrze się bawimy. Spędzamy też wspólnie czas poza pracą, lubimy chodzić do spa, relaksować się, rozpieszczać posiłkami w miłych miejscach. To dla nas ważne - mówili w Dwójce uczestnicy koncertu laureatów II Konkursu im. Karola Szymanowskiego z Turicum Quartet.
Turicum Quartet podczas koncertu laureatów II Konkursu Szymanowskiego w Katowicach
Turicum Quartet podczas koncertu laureatów II Konkursu Szymanowskiego w KatowicachFoto: Radosław Kaźmierczak/NOSPR
  • W sobotę (23.09) w Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.
  • Laureaci odebrali nagrody w sali koncertowej NOSPR i jeszcze raz wystąpili przed publicznością.
  • Kategorię "kwartety smyczkowe" reprezentował zdobywca II nagrody Turicum Quartet (I nagrody nie przyznano).

Turicum Quartet przyjechał do Katowic z Zurychu, gdzie cała czwórka muzyków studiuje. - Mieszka tam wielu wspaniałych pedagogów i muzyków, z którymi łatwo można nawiązać współpracę. Jest spore zapotrzebowanie na koncerty. To świetne miejsce dla nas - opowiadali podczas II Konkursu Szymanowskiego.

Choć nie udało się zdobyć I nagrody, szwajcarski kwartet jest bardzo zadowolony ze swojego występu. - Konkurs był dla nas ciekawym doświadczeniem. Nie mieliśmy żadnych oczekiwań. Chcieliśmy po prostu zmierzyć się z tym wyzwaniem. Myślę, że dzięki konkursowi bardzo się rozwinęliśmy jako zespół. Możemy być z siebie dumni - zgodnie podkreślali.

Turicum Quartet o najbliższej przyszłości

Tuż po finale zmagań nie mieli jeszcze sprecyzowanych planów, na jaki cel przeznaczą nagrodę pieniężną za zajęcie II miejsca. - Chyba będziemy chcieli zaoszczędzić te pieniądze, ale jeszcze tego nie przedyskutowaliśmy… Może połowę odłożymy dla zespołu, a połową podzielimy się po równo? - zastanawiali się.

Przed Konkursem Szymanowskiego Turicum Quartet nie miał w swoim repertuarze utworów polskiego kompozytora. Czy teraz to się zmieni? - My, skrzypaczki, grałyśmy wcześniej Mity, ale kwartety rzeczywiście były czymś zupełnie nowym. Chcemy mieć je oba w naszym repertuarze, dlatego zamierzamy nauczyć się też pierwszego, C-dur, w całości, bo dotąd graliśmy tylko jego pierwszą część - padło w odpowiedzi.

Posłuchaj
04:25 Filharmonia Dwójki turicum 24.09.2023.mp3 Rozmowa z Turicum Quartet na II Konkursie im. Karola Szymanowskiego (Filharmonia Dwójki)

 

W przerwie koncertu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, który retransmitowaliśmy w niedzielę (24.09) na antenie Dwójki, wysłuchaliśmy także rozmów ze zwycięzcami pozostałych kategorii: Kaho Araishi (fortepian), Magdaleną Lucjan (głos) i Seiną Matsuoką (skrzypce).

Posłuchaj
05:25 Filharmonia Dwójki araishi 25.09.2023.mp3 Monika Zając rozmawia z Kaho Araishi na II Konkursie Szymanowskiego (Filharmonia Dwójki)
04:25 Filharmonia Dwójki lucjan 24.09.2023.mp3 Michał Dębski rozmawia z Magdaleną Lucjan na II Konkursie Szymanowskiego (Filharmonia Dwójki)
 
08:07 Filharmonia Dwójki matsuoka 24.09.2023.mp3 Krzysztof Dziuba rozmawia z Seiną Matsuoką na II Konkursie Szymanowskiego (Filharmonia Dwójki)
 

 

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Turicum Quartet (laureaci II nagrody w kategorii "kwartety smyczkowe" II Konkursu Szymanowskiego)

Data emisji: 23.09.2023

Godz. emisji: 19.30

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 08:00
W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Szymanowskiego. "Monbijou Quartet ma w sobie dużo artystycznej konsekwencji"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 18:00
- Szwedzkiego Monbijou Quartet nie sposób było nie zauważyć w tych przesłuchaniach, poczynając od I etapu. To zespół, który ma najbardziej wyrazistą zbiorową osobowość spośród uczestników konkursu. Nie znaczy to, że są idealni, ale ich interpretacje, nierzadko narysowane bardzo odważną kreską, są godne uwagi - mówił w Dwójce Andrzej Sułek, podsumowując II etap Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "kwartety smyczkowe".
rozwiń zwiń