Janusz Zaorski: nowojorska ulica jest jak ciekawy film

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 16:06
- Bardzo często w tym mieście po prostu stałem i patrzyłem. To był dla mnie film. Bardzo ciekawy, dokumentalny film o tym, co się dzieje na ulicach. A działy się niesamowite, fantasmagoryczne rzeczy - wspominał Janusz Zaorski swoje spotkania z Nowym Jorkiem.
Audio
  • Alfabet Nowego Jorku (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/Andrey Bayda

Jak podkreślał reżyser, tym, co szczególnie wyróżnia mieszkańców Nowego Jorku, jest swoista "podzielność uwagi". - To jest centrum cywilizacyjne. Tam się nie przechodzi na zielonym świetle, trzeba mieć oczy z tyłu, być Światowidem w pewnym sensie, żeby wciągać w siebie te wszystkie doznania i podniety.

O Nowym Jorku wieloimiennym i pełnym energii mówiła również była konsul generalna w tym mieście Ewa Junczyk-Ziomecka. - Charakterystyczne jest to, że język angielski nie jest jedynym językiem nowojorczyków. Tam mówią po chińsku, koreańsku, polsku, francusku czy hiszpańsku. Po drugie, nowojorczyk to nie tylko człowiek, który się spieszy, ale to człowiek wypełniony niesłychaną energią i pomysłami. Większość z tych, którzy tam przyjadą, ma swoje miejsce, nie czuje się obco. Tęskniąc za Nowym Jorkiem, tęsknię za sobą w Nowym Jorku, ponieważ tam czułam się pełna energii, w tym mieście chciało mi się rano wstawać – wspominała Ewa Junczyk-Ziomecka.

Z kolei Marek Bartelik  - absolwent Columbia University i City University of New York, dwukrotny przewodniczący amerykańskiej sekcji AICA (Association Internationale des Critiques d'Art) i AICA International - wspominał m.in. swoje pierwsze spotkanie z Nowym Jorkiem. - Pierwszy raz objeżdżałem Nowy Jork na platformie pick-upa. Mój przyjaciel zabrał mnie, jeździliśmy w dół i w górę Piątą i Szóstą Aleją. Leżałem i patrzyłem w niebo, widziałem wieżowce. Dalej już było niebiesko.

zdj. il. Fot. Adrian Bąk/PR

Goście i prowadzący audycję: . Fot. Adrian Bąk/PR Goście i prowadzący audycję: Anna Lisiecka, Ewa Junczyk-Ziomecka, Janusz Zaorski oraz (stoją) Andrzej Sułek i dr Marek Bartelik. Fot. Adrian Bąk/PR
 Andrzej Sułek, Ewa Junczyk-Ziomecka, Anna Lisiecka, , Janusz Zaorski. Fot. Adrian Bąk/PR
Andrzej Sułek, Ewa Junczyk-Ziomecka, Anna Lisiecka, , Janusz Zaorski. Fot. Adrian Bąk/PR

W Dwójce wybraliśmy się w szczególną podróż do tej metropolii utożsamianej z jazzem, musicalami, filmem, sztuką nowoczesną… Byliśmy m.in. na Manhattanie, odwiedziliśmy Brooklyn, weszliśmy na Most Brookliński, zajrzeliśmy do słynnego klubu Blue Note.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast 

Przygotowali: Anna LisieckaAndrzej Sułek i Adrian Bąk 

Goście: Janusz Zaorski (reżyser), dr Marek Bartelik (krytyk i historyk sztuki), Ewa Junczyk-Ziomecka (była konsul generalna w Nowym Jorku), Ewa Harabasz (malarka, artystka), Bożena Leven (dyrektor Polskiego Instytutu Naukowego), Krzysztof Wodiczko (najbardziej znany i uznany w świecie polski artysta współczesny i performer, dziekan jednego z wydziałów harwardzkiej uczelni), Teresa Żylis-Gara (artystka, która na stanowisku leading soprano prześpiewała w MET 16 lat życia), Kinga Augustyn (skrzypaczka), Kamila Sławińska (autorka książki "Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny"), Kevin Draper (historyk)

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

W Polsce pisano o Wietnamie już w 1620 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:00
- To wtedy ukazała się publikacja "Tunquim. Królestwo możne w Azji" autorstwa jezuity Fryderyka Szembeka, który przetłumaczył książkę o Wietnamie napisaną przez włoskiego misjonarza - mówiła w Dwójce dr  Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Kozak: Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:00
- Każdy, kto tam mieszka, i jest przyzwyczajony do tych widoków, co jakiś czas ma chyba taki moment zachwytu czy wzruszenia - mówiła o Dwójkowej audycji o Paryżu tłumaczka i znawczyni literatury francuskiej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kościoły, Caravaggio, czarna arystokracja. Wiele imion Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 13:02
- W dzieciństwie miałem sen, że jestem w ogromnej barokowej świątyni. Później, gdy zacząłem pracować w Rzymie i zobaczyłem bazylikę św. Piotra, uświadomiłem sobie, że to jest ta świątynia – opowiadał Jacek Moskwa w Dwójkowej audycji poświęconej Wiecznemu Miastu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedeń mieszczański, Wiedeń awangardowy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 11:41
Już po zamknięciu jarmarków bożonarodzeniowych, tuż przed koncertem noworocznym Filharmoników Wiedeńskich i sezonem balowym - rozmawialiśmy o mieście będącym kwintesencją stylu mieszczańskiego, ale też artystach i myślicielach sprzeciwiających się temu stylowi.
rozwiń zwiń