Festiwal Muzyki Barokowej. Koncert finałowy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 21:30
Ensemble Mare Nostrum pod kierunkiem Andrei de Carlo zwieńczyło tegoroczny Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie poświęcone było postaci kompozytora Alessandra Stradelli - mało jeszcze w Polsce znanego twórcy włoskiego. Zapraszamy do oglądania!

Zobacz wideo:

(YouTube Dwójka Polskie Radio)

Program:

Alessandro Stradella (1643-1682) Sonata triowa nr 7 G-dur na 2 skrzypiec i basso continuo, Recytatyw i aria E’ divenuta già la notte bruna… Ogni amante z opery La Doriclea na bas, 2 skrzypiec i basso continuo, Suity taneczne z opery Il Girello (Rzym, 1668)

Pietro Antonio Cesti (1623-1669) Aria Intorno all’idol mio z opery L’ Orontea (Innsbruck, 1656)

Alessandro Stradella (1643-1682) Sonata triowa nr 5 F-dur na 2 skrzypiec i basso continuo, Aria "Che Pretendi" z kantaty "Lasciate ch`io respiri"

Carlo Ambrogio Lonati (ok. 1645-xxx) Sinfonia a tre D-dur na 2 skrzypiec i basso continuo

Alessandro Stradella Recytatyw i aria Furie voi ch’agitate… Adorato Lindoro… z opery La Doriclea, Suity taneczne z opery Scipione Affricano (Rzym, 1671)

Francesco Cavalli (1602-1676) Aria Lassa, che far degg'io na sopran z opery Il Giasone (Wenecja, 1649)

Alessandro Stradella Suity taneczne z opery Novello Giasone (Rzym, 1671), Duet "Beltà che alletta" z opery La Doriclea, Operetta "La Circe" na 2 soprany, bas, 2 skrzypiec i basso continuo (Frascati, 1668)

Wyk.: Silvia Frigato – sopran, Federico Fiorio – tenor, Masashi Tomosugi – bas-baryton, Ensemble Mare Nostrum, dyr. Andrea de Carlo

Festiwal Muzyki Barokowej, Zamek Królewski w Warszawie. "Alessandro Stradella" (retransmisja z 26 czerwca 2022)

***

Festiwal rozpoczął się 19, a zakończył 26 czerwca. Każdy z koncertów koncentrował się wokół sylwetki mało jeszcze w Polsce znanego twórcy włoskiego - Alessandra Stradelli. Ten nietuzinkowy człowiek i kompozytor porównywany bywa z Caravaggiem i rzeczywiście w burzliwej biografii i twórczości obu artystów odnaleźć można wiele wspólnego. Podczas koncertów pozostaliśmy w kręgu przyjaciół i znajomych Stradelli, takich jak Carlo Ambrogio Lonati, Francesco Cavalli i inni.

Ensemble Mare Nostrum - rzymski zespół, którego dyrygentem jest Andrea De Carlo - jest jednym z najbardziej innowacyjnych zespołów. Charakteryzuje się niezwykle oryginalnym podejściem technicznym i interpretacyjnym do repertuaru wokalnego i instrumentalnego. Wynika ono z poszukiwań relacji między językiem, fonetyką, gestem, fizyką dźwięków, emocjami i uczuciami.

Festiwal Muzyki Barokowej odbył się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Na audycję "Letnia promenada" zapraszaliśmy w czwartek (30.06).

Zobacz więcej na temat: koncert barok muzyka klasyczna
Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej. Buszta: Alessandro Stradella jest niezmiernie wart poznania

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 10:20
- Stradella podczas swojego życia i działalności zawodowej był jednym z najlepiej opłacanych kompozytorów - dostawał trzykrotnie wyższe stawki niż inni współcześni mu twórcy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 muzykolog Aleksandra Buszta, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Retransmisja koncertu Tamary Granat i Adriana Kredy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 10:13
W audycji "Klasyczne Lato z Radiem" retransmisja z Sal Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej recitalu duetu fortepianowego Tamara Granat – Adrian Kreda. W programie popularne przeboje i słynne tematy filmowe w aranżacjach Adriana Kredy na dwa fortepiany. 
rozwiń zwiń