Siła dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 10:00
W kinach możemy oglądać film dokumentalny "Helmut Newton. Piękno i bestia". To opowieść o znakomitym fotografie i znawcy kobiecej urody. Autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów wielu się naraził, ale wielu też zachwycił.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Who is Danny

Posłuchaj
21:10 2020_11_22 09_34_14_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 Siła filmów dokumentalnych (Magazyn filmowy/Dwójka)

Opowiadaliśmy o premierowym dokumencie. Zastanawialiśmy się także, dlaczego dziś, w czasie hybrydowego doświadczania kina, godzimy się na łączenie form jego powstania. Chyba nie ma odleglejszych biegunów, niż film dokumentalny i fabularny, a jednak ostatnio twórcy pozwalają nie tylko na ich sąsiedztwo, ale wręcz przenikanie.

Czym jest dokument kreacyjny? Jak daleko mu do fikcji filmowej? O tym rozmawialiśmy z doskonałymi twórcami: Pawłem Łozińskim, którego film "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" był eksperymentem z odrobiną kreacji, oraz Dorotą Probą - debiutantką, która zainspirowana filmami Łozińskiego, nakręciła "Między nami"- dokumentalną opowieść o relacjach kilku par, na które reżyserka miała subtelny wpływ, dając swoim bohaterom pytania, na które zdecydowali się odpowiedzieć.

Goście: Izabela Wierzbińska - Best Film, Dorota Proba - reżyserka, Paweł Łoziński - reżyser.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 22.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Bez nut. Dziedzictwo skrzypka Tadeusza Kubiaka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:28
„Bez nut – Muzyka Łęczycka” to dwupłytowy album z muzyką Tadeusza Kubiaka i jego kapeli oraz ich następców – Kapeli im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza. Joanna Skowrońska oraz Joanna Gancarczyk – współtwórczynie albumu – przybliżyły postać Tadeusza Kubiaka, jego podejścia do muzyki, mówiły także o płycie i specyfice melodii łęczyckich. Ponadto Tomasz Knittel, reżyser filmu „Agonia”, opowiedział o pracy nad dokumentem oraz o swojej fascynacji polską muzyka tradycyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Efekt motylka": historia z pozytywną siłą i wielką nadzieją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 17:15
Kina z powodu pandemii koronawirusa znowu zostały zamknięte, nie pozostaje więc nic innego, jak poszukiwanie ciekawych propozycji filmowych w sieci. Na szczęście tych nie powinno zabraknąć w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń