Zamach na prezydenta Narutowicza. "Zabójca miał kamienną twarz"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 20:10
- Prezydenta trzymało kilka osób w pozycji półleżącej na króciutkiej ławeczce, gdzie jedna trzecia jego potężnego wzrostu nie mogła znaleźć miejsca. "Połóżmy go na podłodze" powiedziałam. Uklękłam i oparto go o mnie klęczącą. U stóp prezydenta siedział na krześle zabójca. Oficer biały jak papier trzymał mu łokcie skręcone w tył. "Proszę mnie nie szarpać, nie będę uciekał" powiedział zabójca. Miał twarz kamienną, nie patrzył na zabitego - tak zamach na Gabriela Narutowicza wspominała Kazimiera Iłłakowiczówna.
Gabriel Narutowicz
Gabriel NarutowiczFoto: z archiwum NAC

RWE przytacza wspomnienia świadków

W piątek (16.12) minęła setna rocznica dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Warszawie - od zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza podczas wernisażu w Zachęcie. Radio Wolna Europa w półwiecze zamachu przypominało o tej rocznicy całą serią nagrań. Niektóre odtwarzały zanotowane wspomnienia świadków wydarzeń.

Głosami lektorów RWE odczytaliśmy w "Śladach pamięci" świadectwa naocznych świadków zamachu, m.in. Kazimiery Iłłakowiczówny – poetki, prozaiczki, wtedy urzędniczki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Zdzisława Szczerbińskiego, osobistego sekretarza Gabriela Narutowicza w MSZ.

Grzech pierworodny II RP

Jak podkreślał współprowadzący audycję prof. Rafał Habielski, 16 grudnia 1922 roku doszło do aktu nienotowanego w dziejach Polski. - Wynikał on w pewnym stopniu z niepoczytalności sprawcy (Eligiusza Niewiadomskiego - przyp. red.), ale był także przejawem napięć i podziałów, które toczyły ówcześnie polskie społeczeństwo. Akt ten można określić wreszcie mianem grzechu pierworodnego czy wydarzenia, które w negatywny sposób wpłynęło jeśli nie na całe dwudziestolecie międzywojenne, to na pewno na najbliższe kilku lecie - stwierdził.

Pierwszą część audycji znajdziesz TUTAJ

Posłuchaj
29:16 2022_12_19 17_30_02_PR2_Slady_pamieci.mp3 Wolna Europa w rocznicę zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza - cz. 2. (Ślady pamięci/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 19.12.2022

Godzina emisji: 17.30

pg


Czytaj także

Jak wyglądałaby Polska bez zamachu na Gabriela Narutowicza?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 05:50
- Zabijając Narutowicza, Niewiadomski pchnął państwo na tor konfrontacji, na szczęście niespełnionej. Ale konflikty w roku 1923 niezwykle osłabiały państwo. Tego można było uniknąć – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk prof. Andrzej Ajnenkiel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabójstwo w świątyni sztuki. Wystawa "Narutowicz: Nienawiść zabija"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 17:00
- Bardzo chciałbym, żeby wystawa stała się przyczynkiem, by o Narutowiczu sobie przypomnieć, bo o nim nie pamiętamy, a po drugie, by spróbować przyłożyć tę historię do tego, z czym mamy do czynienia teraz - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marcin Matuszewski, kurator wystawy plenerowej "Narutowicz: Nienawiść zabija" w warszawskim Domu Spotkań z Historią, otwartej w 100. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza. 
rozwiń zwiń