Zofia Kucówna - aktorka, pisarka, działaczka

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 13:00
Bohaterką audycji "Dwie do setki" była gwiazda polskich scen i ekranów - Zofia Kucówna. Wybitną aktorkę wspominali Maria Mamona, Bożena Suchocka, Agata Tuszyńska, a także Krzysztof Zanussi i Tomasz Mościcki.
Zofia Kucówna
Zofia KucównaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Bohaterką audycji była znakomita aktorka Zofia Kucówna.
  • Swoimi wspomnieniami o niej podzielili się: Maria Mamona, Bożena Suchocka, Agata Tuszyńska, Krzysztof Zanussi i Tomasz Mościcki.
  • Artystka urodziła się w roku 1933, a odeszła niedawno - 6 kwietnia tego roku.

Na scenie Zofia Kucówna zachwyciła kilka pokoleń Polaków. Od samego początku zakochana była w teatrze. Zagrała też kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji i blisko 170 w słuchowiskach radiowych.

Zofia Kucówna i jej role

"Postaci stwarzane przez nią na scenie, określane są prawidłami dobrego smaku i gustu, wyważone wedle zasad prawdy psychologicznej, ich działania umotywowane są obyczajowo i społecznie, zgodnie z powszechnym doświadczeniem i życiowym prawdopodobieństwem, i - co najważniejsze - zgodnie z osobowością artystki" - pisała o niej w 1976 roku Elżbieta Baniewicz.

Czytaj także:

Praca pedagogiczna i społeczna

Zofia Kucówna była nie tylko aktorką, ale również pisarką, wieloletnią wykładowczynią warszawskiej PWST, aktywną działaczką ZASP z wielkim oddaniem zajmującą się Domem Aktora Weterana w Skolimowie.

O Zofii Kucównej rozmawialiśmy z Marią Mamoną, Bożeną Suchocką, Agatą Tuszyńską, a także z Krzysztofem Zanussim i Tomaszem Mościckim.


Posłuchaj
85:11 Dwojka_Dwie_do_setki_2024_06_08-15-00-21.mp3 Zofia Kucówna - aktorka, pisarka, działaczka

 

O audycji:

Wybitni twórcy i artyści oraz ich dzieła, a także mało znane lub zapomniane historie ludzi Polskiego Radia to tematyka tej audycji.

Dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia postanowili wybrać się w podróż w czasie, a dokładniej w przeszłość. Przewodnikami w tych wyprawach będą wybitne indywidualności, współtworzące i piszące na przestrzeni ostatnich niemal stu lat historię publicznego nadawcy. A ich życie i twórczość słuchacze Dwójki poznają dzięki tej dwugodzinnej audycji.

A skąd tytuł audycji? – Jubileusz 95-lecia Polskiego Radia daje nam szansę, by świętować, a zarazem by dobrze przygotować się do stulecia istnienia instytucji. Stąd setka. A dwie dlatego, że po pierwsze – jesteśmy w Dwójce, a po drugie – radiowe archiwa mają siłę natychmiastowego przenoszenia w czasie – z większą szybkością niż najlepsze pojazdy wyścigowe – wyjaśniają dziennikarze Dwójki.

***

Na audycję "Dwie do setki" zapraszamy w sobotę (8.06) w godz. 15.00-17.00. Program poprowadzą Monika Zając i Jakub Jamrozek.

mgc/wmkor

Czytaj także

Jan Machulski. Dorosłe dziecko na scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
20 listopada wspominamy 15. rocznicę śmierci Jana Machulskiego, aktora, reżysera teatralnego, pedagoga, założyciela i dyrektora Teatru Ochoty w Warszawie, odtwórcy postaci Henryka Kwinto w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli Riposta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowak – wybitny aktor charakterystyczny

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:40
11 lat temu, 26 marca 2013 roku, zmarł Jerzy Nowak. W świadomości widzów zapisał się wybitnymi kreacjami epizodycznymi, choć talentem z pewnością nie ustępował kolegom obsadzanym w rolach tytułowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 05:45
– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. Dziś wspominamy 82. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń