REKLAMA

Janusz Ekiert - "tremiarz" przy fortepianie, żywioł w radiu i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 16:52
- Mój mąż w porę zrozumiał, że to nie estrada jest jego powołaniem. Podobno bardzo dobrze grał na fortepianie, ale był takim "tremiarzem", że "sprzedawał" tylko jedną czwartą tego, co było w jego palcach i głowie - mówiła prof. Lidia Grychtołówna o wybitnym krytyku muzycznym Januszu Ekiercie.
X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej (1-20 października 1980). Na zdjęciu: muzykolog Janusz Ekiert (L) oraz muzykolog, krytyk muzyczny, dziennikarz Jan Weber (P)
X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej (1-20 października 1980). Na zdjęciu: muzykolog Janusz Ekiert (L) oraz muzykolog, krytyk muzyczny, dziennikarz Jan Weber (P)Foto: Maciej Belina/PAP

Posłuchaj
111:27 2021_01_23 15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Wspomnienie Janusz Ekierta (Dwie do setki/Dwójka) 

Mieczysław Tomaszewski 1 1200.jpg
Prof. Tomaszewski: w muzyce ważny jest kontekst

W styczniu minęła 90. rocznica urodzin Janusza Ekierta (1931-2016) - muzykologa, krytyka muzycznego, pisarza, osobowości telewizyjnej i radiowej. Był on także związany z Polskim Radiem jako redaktor działu kultury. Przygotowywał m.in. słynne "Zagadki muzyczne", a także rozmowy z uczestnikami Konkursów Chopinowskich. 

Największą popularnością cieszył się w latach 70., 80. i 90. Głównie za sprawą "Wielkiej gry" - teleturnieju, który przyciągał przed ekrany telewizorów milionową publiczność i jednocześnie promował bardzo rzetelną wiedzę. Janusz Ekiert był jednym z autorów pytań w tym teleturnieju, a także jednym z jurorów. Sprzyjała temu nie tylko jego wiedza muzyczna i erudycja, ale także to, że był niezwykle fotogeniczną postacią i świetnie prezentował się na ekranie.

- Mój mąż na estradzie, jako osoba mówiąca o muzyce, był absolutnie pozbawiony tremy. Był bardzo dowcipny, mówił bardzo dużo mądrych rzeczy. Publiczność go kochała. Ile razy były jakieś koncerty z jego omówieniami, ludzie przychodzi mu dziękować za słowo wstępne, które - jak czasem mówili - było lepsze niż sam koncert. Prawdopodobnie było to jego powołanie. Dlatego też bardzo często było go słychać w telewizji, dlatego miał tam własne programy - wspominała Lidia Grychtołówna, jedna z największych dam polskiej pianistyki, a prywatnie żona bohatera audycji.

Czytaj także:

Stefan Rachoń - artysta na estradzie i poza nią

Starsi Panowie. Łączyła ich wspólnota poczucia humoru

Część swojej twórczości Janusz Ekiert poświęcił Fryderykowi Chopinowi, pisząc m.in. takie książki jak: "Fryderyk Chopin. Biografia ilustrowana" oraz "Chopin wiecznie poszukiwany".

O wybitnym muzykologu opowiadali w audycji również m.in. Jerzy MaksymiukKrzysztof JakowiczJózef Kański i Tomasz Trzciński. Usłyszeliśmy także fragmenty archiwalnych rozmów Janusza Ekierta z wybitnymi postaciami świata muzyki.

***

Audycja: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Andrzej Sułek

Data emisji: 23.01.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Premiera specjalnego albumu "95 lat Polskiego Radia". "To ulubione utwory naszych słuchaczy"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:00
- Na płycie znalazły się utwory wybrane przez naszych słuchaczy w plebiscycie na piosenkę 95-lecia Polskiego Radia. Dwa utwory, najbardziej utrwalone w Państwa pamięci, zostały uzupełnione piosenkami pokazującymi historię naszej instytucji i naszych wspólnych wyobrażeń, emocji i dorobku kompozytorskiego. I dzięki Adamowi Sztabie i Krzysztofowi Herdzinowi to się zmaterializowało - mówiła w Dwójce Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, pomysłodawczyni albumu "95 lat Polskiego Radia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Szachowski: Jan Weber to postać, która jest perłą w historii radia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 17:50
- Jan Weber udowadniał, że są pianiści i dyrygenci, którzy tak wspaniale odczytują intencje kompozytora, że są w stanie poprowadzić interpretacje jeszcze dalej niż sama myśl kompozytora, a tym samym wykazywał, że są tacy, którzy kompletnie nie rozumieją, co grają - mówił Tomasz Szachowski, redaktor Polskiego Radia.
rozwiń zwiń