"ZakoPanie" w Muzeum Tatrzańskim

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 17:01
"ZakoPanie" - tak nazywa się najnowsza wirtualna wystawa w Muzeum Tatrzańskim. Jest częścią projektu badawczego, w którym przedstawione są losy ośmiu kobiet.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Bohaterki to m.in.: scenografka Ewa-Dyakowska Berbeka, biegaczka narciarska Stefania Biegun, przewodniczka tatrzańska Maria Chałubińska, Zofia Krzeptowska "Kapusia"​ oraz Zofia Karpiel "Bułecka". 

Projekt "ZakoPanie" ma swój wymiar historyczny i jak najbardziej współczesny wydźwięk. Nade wszystko skierowany jest jednak ku przyszłości jako próba wskazania innej możliwości opisu, prezentacji zjawiska kultury jakim jest Zakopane.

Jest to praca na rzecz historii miejsca pod Tatrami, ponieważ zbiera, porządkuje, tworzy nowe źródła (wywiady). Muzeum Tatrzańskie pozyskuje na tej drodze kolejne materiały do badań XX wieku, materiały mogące służyć poszerzaniu stałych ekspozycji i budowaniu wystaw czasowych.

Jako że przedmiotem badania są losy zakopiańskich kobiet, projekt lokuje się w jednej z najbardziej "gorących" przestrzeni współczesnej humanistyki. Sprawa kobiet to kwestia globalna. "XXI wiek będzie wiekiem kobiet, albo nie będzie go wcale" głosi z emfazą jedna z współczesnych skrzydlatych fraz. Dziś "kobieca kwestia" ma oczywisty i mocny wydźwięk ideowy, społeczny i polityczny, a jej podejmowanie i formy przepracowania są świadectwem naszych czasów.

Audycja połączyła rozmowę z autorami projektu - Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką oraz nagrania wspomnień o bohaterkach wystawy.

[źródło: muzeumtatrzanskie.pl]

Posłuchaj
29:19 2022_08_29 21_30_09_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 "ZakoPanie" w Muzeum Tatrzańskim (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Piotr Mazik i Kuba Szpilka (autorzy projektu)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 20.00


Czytaj także

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:00
Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kto się cieszy, ten nie grzeszy" - malarstwo na szkle Jana Fudali w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 06:00
Na wystawie "Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala" - czynnej do 9 kwietnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych. To wyjątkowa okazja, żeby znającym twórczość artysty przypomnieć ją chociaż częściowo, a nieznającym - przedstawić jego pełne fantazji i barwne, buchające emocjami obrazy na szkle. Patronem medialnym ekspozycji jest Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń