Polskie Radio
Section05
Agnieszka Piela

Święta we Lwowie. Mieszkańcy: liczymy, że będą one tradycyjnie piękne

Mimo czasowych wyłączeń prądu, niekompletnych rodzin czy syren alarmowych mieszkańcy Lwowa - również ci o polskich korzeniach - przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. - Alarmy stały się naszą codziennością. Zdążyliśmy się z nimi oswoić, ale nie przyzwyczaić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lwowianka Joanna Pacan-Świetlicka.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Krzysztof Świątek Boże Narodzenie Wigilia święta Lwów Ukraina Agnieszka Piela

"Trenuj z wojskiem". Bezpłatne szkolenia na poligonach dla wszystkich

W całej Polsce rozpoczęły się bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem "Trenuj z wojskiem". - To program skierowany do każdego pełnoletniego mieszkańca kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia por. Szymon Głazowski, oficer prasowy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. W jaki sposób można zapisać się na takie szkolenie?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Agnieszka Piela Wojsko Polskie wojsko Krzysztof Świątek

Tajemniczy kurhan i inkaska moneta ze srebra, czyli skarby Zamojszczyzny

Zamojszczyzna jest wdzięcznym terenem dla archeologów. Od tysięcy lat krzyżowały się tam główne trakty, mieszały kultury i tworzyły społeczności – stąd mnogość wykopalisk i ciekawych odkryć. Znaleziono tam m.in. ślady życia wczesnych Słowian, cmentarzysko Gotów w Ślipczu nad Bugiem oraz monetę wybitą kilkaset lat temu w Meksyku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Agnieszka Piela archeologia Zamojszczyzna

Od małej zbiórki garażowej do akcji na światową skalę

Miała to być tylko zbiórka garażowa, a rozrosła się do wielkopowierzchniowego magazynu. W Zamojskich Zakładach Zbożowych codziennie rozładowywane są TIR-y z pomocą humanitarną z całej Europy dla Ukrainy. W ich rozładowywaniu pomaga mnóstwo ludzi, w tym Ukrainki. – To była spontaniczna decyzja i jedyna słuszna – powiedział Piotr Błażewicz, koordynator magazynu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo pomoc Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Zamość magazyn lubelskie wolontariat Agnieszka Piela Piotr Firan