Polskie Radio
Section05
Andrzej Urbański

Reportaż "Made in Poland" – opowieść o nadmorskiej wystawie aparatów fotograficznych [POSŁUCHAJ]

Odwiedzając polskie morze, większość czasu spędzamy nad wodą. Jeśli jednak mamy dosyć słońca, piasku i tupotu mew, warto wybrać się w fotograficzną podróż sentymentalną. Pomoże w tym Hevelianum, które oprócz spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni proponuje wystawę "Aparaty – made in Poland". Zapraszamy do wysłuchania reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Andrzej Urbański pr poleca

Fotograficzna podróż sentymentalna. "Made in Poland" – reportaż Andrzeja Urbańskiego

Będąc nad polskim morzem, większość czasu spędzamy nad wodą. To normalne. Jeśli jednak mamy dosyć słońca, piasku i tupotu mew, warto wybrać się w fotograficzną podróż sentymentalną. Pomoże w tym Hevelianum, które oprócz spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni proponuje wystawę "Aparaty – made in Poland".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Andrzej Urbański

Przebaczenie: ważny krok na drodze pojednania polsko-ukraińskiego [POSŁUCHAJ]

"Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy". To fragment oświadczenia, które w 80. rocznicę zbrodni na Wołyniu, 7 lipca, zostanie podpisane w Warszawie. Dokonają tego przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp większy Światosław Szewczuk. To wydarzenie ma być krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina stosunki polsko-ukraińskie pr poleca Andrzej Urbański

"Wybacz, ale nie zapomnij" - reportaż Andrzeja Urbańskiego o krokach do pojednania polsko-ukraińskiego

"Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy". To fragment oświadczenia, które w 80. rocznicę zbrodni na Wołyniu, 7 lipca, zostanie podpisane w Warszawie. Dokonają tego przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego: abp. większy Światosław Szewczuk. To wydarzenie ma być krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Andrzej Urbański

Parada Polskości w Wilnie. Reportaż "Wciąż u siebie" [POSŁUCHAJ]

Od 18 lat na początku maja w Wilnie spotykają się Polacy mieszkający na Litwie. Najwięcej przybywa ich z samego Wilna i rejonu wileńskiego. To prawie 200-tysięczna społeczność, której nie sposób nie zauważyć. O paradzie opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego "Wciąż u siebie", który zaprezentowaliśmy premierowo w najbliższym wydaniu "Nocy z reportażem".
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak reportaż reportaż w Jedynce Grażyna Wielowieyska Andrzej Urbański pr poleca

Udzielanie pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Reportaż "Boski" [POSŁUCHAJ]

Powszechna opinia, że pomagając osobom w kryzysie bezdomności, przyzwyczaja się je do życia na ulicy, wydaje się nieco krzywdząca. Być może w pewien sposób usprawiedliwia tych, którzy nie chcą pomagać. Inicjatywa, o której opowiadamy, jest próbą zmiany tego sposobu myślenia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Andrzeja Urbańskiego pt. "Boski". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Andrzej Urbański bezdomność reportaż w Jedynce pr poleca

Reportaż "Bohaterowie pierwszych dni wojny" [POSŁUCHAJ]

– Zachowali się, jak należy. To trzeba dalej przekazywać dzieciom, kolegom, znajomym. Przypomnieć, że są rzeczy, za które warto oddać życie. (…) W naszym społeczeństwie wciąż żyje wspomnienie i poczucie wdzięczności wobec osób, które w tamtych trudnym czasie stanęły na prawie straconej pozycji i do końca usiłowały bronić Rzeczpospolitej. Jesteśmy tutaj, żeby podziękować za to, że wybrały walkę o ojczyznę – mówili uczestnicy uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański reportaż Westerplatte II wojna światowa

"Łzy na jarmarku Dominika" - reportaż Andrzeja Urbańskiego (Radio Gdańsk)

Jego tradycja liczy już ponad 760 lat. Ustanowił go Papież Aleksander IV w 1260 roku. Mowa oczywiście o Jarmarku św. Dominika, który przyciąga zarówno rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, ale także, a może przede wszystkim, turystów z całej Polski, ba, nawet świata. Ponad 700 lat temu dominikanie postanowili dać Gdańskowi coś więcej od siebie i zorganizowali jarmark, który wyrósł dookoła uroczystości św. Dominika. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Gdańsk Andrzej Urbański

Gdańskie tradycja i koloryt. Reportaż "Łzy na jarmarku Dominika" [POSŁUCHAJ]

Jego tradycja liczy już ponad 760 lat. Ustanowił go papież Aleksander IV w 1260 roku. Mowa oczywiście o Jarmarku Dominikańskim, który przyciąga rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, ale także, a może przede wszystkim, turystów z Polski i ze świata. Niektórzy z nich odwiedzają jarmark już od 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Andrzej Urbański Gdańsk pomorskie Trójmiasto tradycja imprezy masowe społeczeństwo

Fotoreporter: w bloki takie jak na gdańskiej Zaspie trafiają rakiety

- W Mariupolu, w Charkowie, tam podobne bloki z czasem z kolorowych stają się szare, wypalone, zniszczone. Dookoła nie ma ludzi, coraz więcej śmieci i szkła. Miasto stopniowo obumiera. Na Ukrainie ludzie powoli niestety tak żyją, raczej w piwnicach, a nie na dachach - mówi trójmiejski fotoreporter Robert Kwiatek, bohater reportażu Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina Andrzej Urbański wojna na Ukrainie Rosja Gdańsk Jedynka Ukraina reportaż w Jedynce