Polskie Radio
Section05
Baszar al-Assad

Konflikt w Syrii. Informacje o kolejnych nalotach zdementowane

Syryjskie media państwowe zdementowały doniesienia dotyczące nocnych nalotów. Wcześniej informowały o kolejnych atakach rakietowych na cele w tym kraju. Teraz wycofały się i dodały, że system obrony lotniczej zadziałał z powodu fałszywego alarmu. W Polskim Radiu 24 komentarz Patryka Gorgola, eksperta ds. Bliskiego Wschodu z „Nowej Konfederacji”.
Zobacz więcej na temat:  Syria Wojna w Syrii Izrael USA Baszar al-Assad

„Strzelano tak, by nie wejść w interakcję bojową z Rosją”

Resort obrony USA oświadczył, że sobotnie naloty na Syrię miały przekazać syryjskiemu reżimowi jasny i jednoznaczny komunikat oraz powstrzymać użycie broni chemicznej w przyszłości. Do zaatakowania trzech celów w Syrii użyto 105 pocisków. Na temat ataku wymierzonego w reżim Baszara el-Asada mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA Rosja Donald Trump Baszar al-Assad Andrzej Talaga broń chemiczna

Ponad sto rakiet spadło na Damaszek i pobliskie Homs

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę serię nalotów w Syrii w odwecie za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie. O atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims. O ataku rakietowym w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz (politolog) Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Wojna w Syrii Wojciech Cegielski broń chemiczna Baszar al-Assad USA Rosja Francja Wielka Brytania

Generał Polko: reżimowi Asada uderzenie nie zaszkodziło

- Operacja była przeprowadzona precyzyjnie, ale cele były drugorzędne. Prawdziwe obiekty, które trzeba zaatakować, by powstrzymać reżim Asada, są chronione przez Rosjan. Za użycie bezprawne broni chemiczne Zachód nie zdecydował się uderzyć tam, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. To pokazuje, że konflikt jest nierozwiązywalny, jeśli nie dojdzie do porozumienia – powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polko USA Syria Baszar al-Assad Stany Zjednoczone Donald Trump Francja Wielka Brytania broń chemiczna

Uderzenie na Syrię. "Baszszar al.-Asad to zbrodniarz"

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego w Syrii. Ma to być odwet za ubiegłotygodniowy atak chemiczny na szpital w mieście Duma niedaleko Damaszku. Według syryjskich mediów państwowych atak na Syrię był "bezprawny", a Rosja wezwała do zwołania Zgromadzenia Ogólnego ONZ. O ataku w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”), amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Warszawski) i Michał Kobosko (Atlantic Council).
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Rosja Syria USA Wielka Brytania Francja Jens Stoltenberg Donald Tusk Władimir Putin Baszar al-Assad Biały Dom Zbigniew Lewicki Jerzy Haszczyński

Atak na Syrię. „Europejczycy nie interweniowaliby bez USA”

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały nad ranem uderzenia rakietowego na określone cele w Syrii. Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w oświadczeniu, że atak miał na celu wyłącznie zniszczenie tajnego arsenału broni chemicznej Baszara al-Asada. Brytyjska premier Theresa May powiedziała, że nie było innej alternatywy w przypadku Syrii niż użycie siły. O ataku rakietowym w Syrii mówiła w audycji Magazyn Europejski dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Francja USA Syria Biały Dom Donald Trump Baszar al-Assad Emmanuel Macron Theresa May

Atak w Syrii w odwecie za użycie broni chemicznej

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego na wojskowe obiekty w Syrii. Syryjska telewizja informuje, że celem ataku sił USA był Damaszek i jego okolice. W stolicy słychać było odgłosy potężnych eksplozji. O rozpoczęciu operacji - spodziewanej od kilku dni - poinformował jako pierwszy prezydent USA Donald Trump.  Atak USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię w odwecie za użycie broni chemicznej. O wydarzeniach w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 m.in. Agnieszka Bryc (UMK Poznań), Jacek Raubo (UAM Poznań) oraz Jakub Palowski (Defence24pl). 
Zobacz więcej na temat:  USA Syria Damaszek Donald Trump Francja Wielka Brytania Baszar al-Assad

USA: decyzja w sprawie działań w Syrii „niebawem”

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że decyzja w sprawie działań w Syrii zostanie podjęta „już niebawem” i dodał, że po domniemanym ataku chemicznym na miasto Duma, on i jego zespół przyglądają się rozwojowi sytuacji „bardzo, bardzo gruntownie". O sytuacji międzynarodowej wokół konfliktu w Syrii mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Syria Irak USA broń chemiczna Izrael Artur Wróblewski Wojna w Syrii Baszar al-Assad