Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Prof. Andrzej Nowak: tylko słowo niesie rozumowanie

Prof. Andrzej Nowak został laureatem  tegorocznej  Nagrody  Mediów  Publicznych w kategorii Słowo, przede wszystkim za serię "Dzieje Polski" należącą do "najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła nagrody.  Prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog od 5 lat współtworzy  w Programie 1 Polskiego Radia cykl  audycji "Historia  Żywa".
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak Nagroda Mediów Publicznych 2020 HISTORIA Dorota Truszczak

Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę

W kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" opowiedzieliśmy o trzech z licznej gromady wnuków Bolesława Krzywoustego, którego ustawa sukcesyjna, zwana testamentem, zapoczątkowała w 1138 roku okres rozbicia dzielnicowego państwa piastowskiego. Bohaterami audycji byli: książę wielkopolski Władysław Laskonogi - syn Mieszka III Starego i dwaj synowie Kazimierza II Sprawiedliwego: książę zwierzchni Polski Leszek Biały i młodszy od niego Konrad Mazowiecki.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak HISTORIA

Fenomen Centrum Nauki Kopernik. "Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej"

5 listopada Centrum Nauki Kopernik, królestwo naukowych pokazów, skończyło 10 lat. - Gdybyśmy liczbę osób, które nas odwiedziły, przemnożyli przez liczbę doświadczeń, to uzyskalibyśmy prawie astronomiczne wielkości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Skąd bierze się fenomen tej instytucji?
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik Dorota Truszczak Warszawa

Armia Ochotnicza - fenomen wojny Polaków z bolszewikami w 1920 roku

W maju 1920 roku rozpoczęła się ofensywa Armii Czerwonej w kierunku Warszawy. Sytuacja Polski była nie do pozazdroszczenia. 8 lipca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych, gen. Kazimierz Sosnkowski wydał rozkaz o utworzeniu z dniem 7 lipca Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej i mianowaniu gen. broni Józefa Hallera Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej. Zgłosiło się ponad 105 tys. ochotników. Kim byli, jaką rolę spełniła ta cywilna armia, nieostrzelana, bez profesjonalnego uzbrojenia, mająca w swych szeregach także uczniów, armia działająca na terenie całej Polski?  
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN

Bitwa Warszawska 1920. "Polacy potrafili iść razem do zwycięstwa"

Rok 2020 jest rokiem obchodów setnej rocznicy zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej. Ogromny wpływ na wygraną miała niezwykła mobilizacja wszystkich Polaków w chwili zagrożenia, ofiarność w walce i braterstwo we wspólnej sprawie. - Wojna z bolszewikami jest niesamowitym przykładem tego, jak Polacy potrafili się zjednoczyć - przyznaje Elżbieta Szumiec-Zielińska. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dorota Truszczak bolszewicy

Warszawa utracona. Wizje odbudowy stolicy po II wojnie światowej

- Warszawiacy chcieli wrócić do swojego dawnego śródmieścia, gdzie był uliczny zgiełk, sklepy, domy, kamienice i gdzie jeździły tramwaje. To była ta prawdziwa twarz Warszawy, Biuro Odbudowy Stolicy miało całkiem inne koncepcje i to się nie podobało warszawiakom i opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Bojarski z Muzeum Historycznego w Legionowie. Dlaczego warszawiacy byli przeciwni projektom Biura Odbudowy Stolicy?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Warszawa historia Polski architektura

Władysław Wygnaniec i Bolesław Kędzierzawy. Walka między braćmi o władzę w Polsce

Książę Bolesław Krzywousty pozostawił po swojej śmierci w 1138 roku grono spadkobierców i monarchię piastowską wkraczającą w okres rozbicia dzielnicowego. Krzywousty miał pięciu synów, między których podzielił swoje dziedzictwo. W "Historii żywej" Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak mówili o czasach dwóch najstarszych z nich: Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak Dorota Truszczak HISTORIA historia Polski

Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków

"My wszyscy z niego, Kadłubkowe plemię" - zwykł mawiać prof. Andrzej Nowak podczas wielu audycji cyklu "Historia żywa". Mistrz Wincenty nazwany Kadłubkiem, autor "Kroniki dziejów Polski", to jedna z najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej. Przez wielu jest uważany za "ojca kultury polskiej", który sprawował rząd dusz nad wieloma pokoleniami Polaków, zorganizował naszą wyobraźnię historyczną. 
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak królowie Polski historia Polski Dorota Truszczak