Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Adam Borys ps. Pług. Pierwszy dowódca batalionu AK "Parasol"

W tym roku mija 35. rocznica śmierci Adama Borysa - organizatora i pierwszego dowódcy legendarnego batalionu Armii Krajowej "Parasol", który był oddziałem do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK. Jedną z najsłynniejszych akcji bojowych tego oddziału był udany zamach na Franza Kutscherę, dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Adam Borys Dorota Truszczak Armia Krajowa historia Polski batalion

Specjalne fundusze na edukację. Kto może z nich skorzystać?

Podwójna alokacja, czyli po prostu 14 milionów euro i w tym nawet do 250 tysięcy euro na jeden projekt, który może zostać dofinansowany nawet w 100 procentach. To najnowsza oferta w Programie Edukacja - Europejski Obszar Gospodarczy. Jak pozyskać fundusze unijne na edukację we współpracy międzynarodowej w czasach pandemii?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak edukacja Norwegia Islandia liechtenstein fundusze europejskie

Król, który pokonał Krzyżaków. Dziedzictwo Władysława Jagiełły

"Prawda o twoim rodzie wsze me czasy przetrwa" - tak o królu Władysławie, założycielu dynastii Jagiellonów na tronie Polski, napisał renesansowy poeta Grzegorz z Sanoka. Wśród największych zasług władcy szczególnie wyróżnia się zwycięstwo w wojnie z Krzyżakami, którego symbolem jest Bitwa pod Grunwaldem. Ten sukces był dowodem na to, że rycerzy zakonnych można pokonać. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski HISTORIA Władysław Jagiełło

Dziedzictwo Kazimierza III Wielkiego

Sławę u potomnych przyniosła mu kodyfikacja prawa i usprawnienie sądownictwa, oparte o statuty wiślicko-piotrkowskie, jedne z pierwszych na ziemiach polskich pisanych regulacji prawotwórczych odnoszące się do wielu dziedzin życia w państwie, a także ufundowanie Akademii Krakowskiej, pierwszej polskiej uczelni oraz budowlany boom, opisany powiedzeniem "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Andrzej Nowak Dorota Truszczak

Nie można zapomnieć o Grudniu '70. Historyk o wydarzeniach na Wybrzeżu

45 zabitych, ponad tysiąc rannych - to bilans wydarzeń na Wybrzeżu w dniach 14-22 grudnia 1970 roku, gdzie doszło do strajków i wieców robotniczych brutalnie stłumionych przez milicję i wojsko. Bezpośrednią przyczyną robotniczych protestów była wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen artykułów spożywczych.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 Władysław Gomułka IPN Instytut Pamięci Narodowej Dorota Truszczak