Polskie Radio
Section05

Dwójka

Marc Laforêt: Rubinstein przywodzi na myśl Chopina

- Koncert odbywał się w osobliwym kontekście. Polska nie była wtedy wolnym krajem, to się widziało i czuło. Fakt ten miał istotne znaczenie dla wszystkiego, co się wtedy działo w sali koncertowej Filharmonii Narodowej. Z tych wszystkich powodów, wspomnienia z Warszawy z 1985 roku mają dla mnie wyjątkową wartość - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Marc Laforêt, laureat II nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  koncert konkurs chopinowski Klaudia Baranowska

"Dzika rzecz". Muzyczny underground w latach transformacji". Zachwyt wolnością

- Przyjąłem klucz, żeby pisać o zjawiskach, które wówczas były czymś nowoczesnym w polskich realiach i czymś, co możemy nazwać transgresyjnym, przekraczającym pewne istniejące do tej pory granice, zarówno mentalne, jak i te w świecie zewnętrznym - opowiadał dziennikarz i krytyk muzyczny Rafał Księżyk, autor książki "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja w latach 1989-1993".
Zobacz więcej na temat:  transformacja ustrojowa muzyka współczesna Rock Rafał Księżyk Bartek Chaciński

Grażyna Wolszczak: chcemy stworzyć ciekawe miejsce kultury

- Zaczynamy od teatru, bo nie ma co ukrywać, że to nasza ukochana dziedzina sztuki, z którą wiążą nas najmocniejsze więzi. Natomiast w planach mamy również różne projekty muzyczne i plastyczne - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Grażyna Wolszczak, współzałożycielka, obok Joanny Glińskiej, nowej warszawskiej sceny - Garnizonu Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wolszczak spektakl Jakub Kukla Warszawa aktorzy

Eustachy Rylski: są książki, do których wracam wręcz obsesyjnie

- Nawet mnie samego to dziwi, a czasami wręcz zawstydza. Jak czytam po raz siódmy, ósmy, dziewiąty np. Turgieniewa, to wydaje mi się, że to już jest jakieś wynaturzenie. Mam takie książki, które właściwie cały czas leżą wokół mojego fotela, co nie znaczy, że nie czytam książek, które są nowo wydawane - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Eustachy Rylski, pisarz i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek literatura Eustachy Rylski KULTURA

Janusz Meissner - pionier polskiego lotnictwa

- W 1918 roku Janusz Meissner zakochuje się w lotnictwie, już nie widzianym tylko z perspektywy mechanika. Podejmuje decyzję: ja chcę latać. Pod koniec 1919 roku kończy kurs pilotażu w niższej szkole pilotów w Krakowie, a wiosną 1920 roku jest już w wyższej szkole pilotów w Poznaniu - mówił dr Krzysztof Mroczkowski, gość audycji "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  1920 lotnictwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek HISTORIA

"Panny z »Wesela«". Monika Śliwińska: to dobry moment, by oddać im głos

- Wchodzę dość głęboko w ich życiorysy, bo wydaje mi się, że to jest ważne, by spojrzeć na nie od strony kobiecej, ale i faktograficznej. To są postacie, które funkcjonują w literaturze i historii literatury tak długo, jak długo swój żywot będzie miało "Wesele" Wyspiańskiego - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat​".
Zobacz więcej na temat:  literatura Paweł Siwek Stanisław Wyspiański KULTURA KSIĄŻKA