Polskie Radio
Section05

Dwójka

Elżbieta Markowska. Wspomnienie w rocznicę śmierci

- Była konserwatystką o bardzo liberalnym spojrzeniu na otoczenie. Właściwie każde zachowanie potrafiła wytłumaczyć, choć nie każde akceptowała. Myślę, że właśnie ten zestaw cech spowodował, że kiedy nastąpił przełom lat 1989/90, właśnie ona została wybrana do zorganizowania Programu 2 - mówił w Dwójce dziennikarz Grzegorz Michalski, wspominając Elżbietę Markowską.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Markowska Magdalena Łoś Polskie Radio muzyka klasyczna

"Madonna z Dzieciątkiem". Kolejne arcydzieło na Zamku Królewskim w Warszawie

- Paolo Uccello był bardzo interesującym twórcą. Tworzył zarówno dla Medyceuszy, jak i innych magnatów z Florencji. Był uczniem Ghibertiego i przyjacielem Donatella. Pojawia się przy najważniejszych inwestycjach artystycznych tego okresu w katedrze florenckiej - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Potocka-Szawerdo, kuratorka pokazu obrazu artysty pt. "Madonna z Dzieciątkiem" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski malarstwo Jakub Kukla SZTUKA Florencja renesans

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Aktor i reżyser miał 67 lat

Zmarł Tadeusz Bradecki, aktor, reżyser, pedagog związany z PWST w Krakowie. Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Bradecki Krzysztof Kieślowski Krzysztof Zanussi Tadeusz Konwicki Teatr Laboratorium Stary Teatr w Krakowie Teatr Narodowy w Warszawie Konrad Swinarski

Jacek Trznadel. Jeden z mistrzów "pokolenia współczesności"

 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Jacek Trznadel literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Andrzej Waśko Polska Akademia Nauk

Stefan Kisielewski. Indywidualista i prowokator

- Ważną decyzją Stefana Kisielewskiego było wejście do Sejmu jako poseł. Po tym jak Gomułka zaczął odchodzić od założeń Października '56, Jerzy Giedroyc zadał pytanie o to, jak powinien zachować się on i inni członkowie koła "Znak". A Kisielewski przecież podkreślał, że to Gieroyc go stworzył jako pisarza, choć przyznawał, że często się różnią w poglądach - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Kisielewski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski

"Męczeństwo św. Sebastiana". Dramaturgia obrazu według Cecco del Caravaggio

Cecco del Caravaggio nauczył się malować w stylu swego mistrza - Michelangela Merisi da Caravaggia. Świetnym przykładem jego samodzielnego dzieła, utrzymanego w formule "maniera tenebrosa", jest "Męczeństwo św. Sebastiana" z Muzeum Narodowego w Warszawie, o którym rozmawialiśmy w audycji "Jest taki obraz".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Caravaggio Cecco del Caravaggio Michał Montowski Grażyna Bastek

Reforma rolna. Dziedzic i chłop wobec ziemi

- Postawy były niejednoznaczne. Nie można powiedzieć, że wszyscy chłopi cieszyli się albo żałowali dziedzica. Mieliśmy chłopów folwarcznych i oni czekali na Sowietów, na rozdawanie ziemi, ale byli też chłopi zamożni, którzy, jeśli chodzi o mentalność i stosunek do ziemi, często byli bliżej dziedzica. Oni nie czekali na reformę - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Wylegała, socjolożka, która bada dzieje reformy rolnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  wieś reforma rolna społeczeństwo Paweł Siwek

Cezary Żak: Barbara Krafftówna była niezwykle twórczą osobą

- Na pierwszej próbie sytuacyjnej powiedziała mi: słuchaj, mam taki pomysł, żeby wjeżdżać na scenę na wrotkach. Wzięła potem kilka lekcji jazdy i na szczęście powiedziała: nie, jednak to nie był dobry pomysł - wspominał w Dwójce Cezary Żak, który reżyserował przedostatnią sztukę, w której zagrała Barbara Krafftówna. Aktorka zmarła dziś w wieku 93 lat. W specjalnej audycji na antenie Dwójki niezwykłą artystkę teatralną, filmową i kabaretową wspominali ci, którzy znali ją osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Andrzej Sułek aktorzy aktorstwo aktor KULTURA Tomasz Mościcki Cezary Żak joanna szczepkowska Remigiusz Grzela