Polskie Radio
Section05
EURANET

Czy Unia Europejska radzi sobie z korupcją?

W 2007 Rumunia i Bułgaria zostały przyjęte do Unii niejako warunkowo. Bruksela wytykała im, że wciąż mają dużo do zrobienia pod względem walki z korupcją, zorganizowaną przestępczością i reformy sądownictwa. Dlatego zostały objęte monitoringiem, a Komisja co kilka, kilkanaście miesięcy publikuje raporty dotyczące postępu we wdrażaniu zmian. Tymczasem korupcja kosztuje gospodarkę Unii Europejskiej 120 mld euro rocznie…
Zobacz więcej na temat:  EURANET Kuba Strzyczkowski Trójka Unia Europejska

ETPC. Kto i kiedy może kierować skargi do Strasburga?

- Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargi mogą składać nie tylko Europejczycy, ale także osoby przebywające na terenie kraju, który jest członkiem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - mówi Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i przypomina ostatni wyrok EPTC dotyczący więzień CIA w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Zozuń EURANET Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Trójka

Embargo na broń, blokada rynku kapitałowego? Co Europa może zrobić Rosji?

- Wciąż nie ma decyzji w sprawie sankcji, które Unia Europejska miałaby nałożyć na Rosję. Jakiś postęp jest jednak zauważalny, bo w czwartek ma się pojawić wspólna unijna propozycja dotyczące konkretnych sankcji gospodarczych - mówi w audycji "Unia pod lupą" korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka EURANET Euranet Plus Rosja sankcje Unii Europejskiej Trójka Unia Europejska