Polskie Radio
Section05
Wojciech Szymański

"Steinmeier Jest przeciwwagą dla nowego prezydenta USA"

– Frank-Walter Steinmeier jest politykiem niezwykle popularnym, lubianym i cenionym – powiedział Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie. W niedzielę Zgromadzenie Federalne wybrało nowego prezydenta Niemiec. Jaki kierunek obierze w swojej nowej roli były minister spraw zagranicznych? O tym mówiliśmy w audycji „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Frank-Walter Steinmeier wybory prezydenckie Wojciech Szymański Donald Trump USA Angela Merkel Joachim Gauck

"Schulz może doprowadzić do pogłębienia podziałów w UE"

Według Martina Schulza Europa musi działać w zakresie zwalczania przyczyn migracji. Przede wszystkim kandydat na kanclerza Niemiec z partii SPD zauważa potrzebę uchwalenia europejskiego prawa migracyjnego. Chodzi m.in. o uczciwy podział uchodźców na naszym kontynencie. Nominację Martina Schulza na kandydata na kanclerza oraz jego pomysły na walkę z kryzysem uchodźczym komentowali w audycji Świat w powiększeniu dr Monika Bonikowska, dyrektorka Centrum Stosunków Międzynarodowych i Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Martin Schulz Niemcy Unia Europejska imigranci w Europie Wojciech Szymański

Wiceszef MSZ: chcemy bardzo dobrych relacji z Ukrainą

Chcemy zbudować pomost między Polakami i Ukraińcami. To jest proces bardzo długi. To co robimy, jest pewną inwestycją w przyszłość – deklarował w Jedynce wiceminister Jan Dziedziczak, pytany o słowa prezesa PiS w sprawie polityki Polski wobec Ukrainy. Gość Jedynki stwierdził, że "kluczem do bezpieczeństwa Polski jest bezpieczna Ukraina".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Donbas Rosja Wojciech Szymański Grzegorz Ślubowski Jan Dziedziczak Piotr Skwieciński

"Niemcy i Polacy potrzebują siebie wzajemnie"

W Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Joachim Gauck, wezmą udział w koncercie z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrej współpracy. Jak wyglądały polsko niemieckie relacje w ostatnich latach i jakie są perspektywy współpracy? Mówili o tym goście Polskiego Radia 24: Andrzej Godlewski (dziennikarz i publicysta) oraz Tomasz Krawczyk (Klub Jagielloński).  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Wojciech Szymański Andrzej Godlewski stosunki polsko-niemieckie Andrzej Duda Joachim Gauck

Niemiecki polityk: Nord Stream 2 to zły pomysł

Nord Stream 2 stoi w sprzeczności z ustalonymi wcześniej celami politycznymi. Myślę, że niemiecki rząd powinien przestać utrzymywać, że nie jest to projekt politycznym, a chodzi tylko o gospodarkę. Nord Stream 2 nie ma też uzasadnienia gospodarczego - mówił Polskiemu Radiu Norbert Röttgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Michał Dworczyk Nord Stream 2 Wojciech Szymański