Polskie Radio
Section05
katastrofa boeinga nad Donieckiem

Pozew przeciwko Ukrainie po zestrzeleniu MH17 nad Donbasem

Holenderskie rodziny ofiar katastrofy lotniczej MH17 chcą złożyć pozew przeciwko Ukrainie. Krewni zarzucają władzom w Kijowie, że nie zamknęła przestrzeni powietrznej nad Donbasem, gdy było tam już wyraźnie niebezpiecznie. W 2014 roku samolot Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu został zestrzelony rakietą BUK nad wschodnią częścią Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Holandia katastrofa samolotu katastrofa boeinga nad Donieckiem

Ukraina i Rosja komentują wyniki śledztwa ws. lotu MH17

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że nigdy nie miał wątpliwości, iż zestrzelenie w lipcu 2014 roku malezyjskiego samolotu (lot MH17) było aktem terrorystycznym separatystów z rosyjskich. Z kolei rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że wnioski prokuratorów potwierdzają, iż śledztwo w tej sprawie jest motywowane politycznie i stronnicze.
Zobacz więcej na temat:  Europa katastrofa boeinga nad Donieckiem katastrofa samolotu Malaysia Airlines Rosja Ukraina

Śledczy bliscy wskazania winnych zestrzelenia MH17

Ekipa prokuratorów prowadząca śledztwo kryminalne w sprawie lotu MH17 poinformowała, że wytypowano grupę podejrzewanych o zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Z kolei holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV), stwierdza w opublikowanym, końcowym raporcie swojego dochodzenia, że boeing został strącony wyprodukowanym w Rosji pociskiem ziemia-powietrze Buk.
Zobacz więcej na temat:  Donbas Holandia katastrofa boeinga nad Donieckiem Ukraina

Odpowiedź Rosji i Ukrainy na raport ws. lotu MH17

Holenderski raport w sprawie ubiegłorocznej katastrofy Boeinga 777 na Ukrainie nie jest bezstronny. To próba wyciągnięcia założonego z góry wniosku i wykonania politycznego zamówienia - powiedział we wtorek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow. Wicepremier Ukrainy Hennadij Zubko stwierdził, że był to zaplanowany akt terrorystyczny.
Zobacz więcej na temat:  Boeing Donbas Holandia katastrofa boeinga nad Donieckiem Rosja Ukraina