Polskie Radio
Section05
Katarzyna Stoparczyk

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk emocje stres uczucia zdrowie psychiczne

Dzieci na granicy. Co je czeka, kiedy nielegalnie dostaną się z Białorusi do Polski?

Po tragicznym wydarzeniu, do którego doszło w ubiegłym miesiącu na granicy polsko-białoruskiej, znów rozgorzała dyskusja dotycząca tego, jak postępować z ludźmi forsującymi polski płot graniczny. Wśród tych ludzi usiłujących przekroczyć granicę, są także dzieci, dla których są to traumatyczne przeżycia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk granica Białoruś straż graniczna imigranci w Europie dzieci

Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej 2024. Katarzyna Stoparczyk z Trójki wśród nominowanych

Na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono nominacje do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. W tej grupie znalazł się między innymi program dziennikarki radiowej Trójki Kasi Stoparczyk. Podczas uroczystości wręczono też Złote Laury Akademii Mistrzów Mowy Polskiej 2024.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Katarzyna Stoparczyk Mistrz Mowy Polskiej Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej

Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?

Wszyscy wiemy, czym zajmuje się murarz, kierowca czy kucharz. Jest jednak wiele zawodów, które setki lat temu były bardzo ważne, a obecnie zanikają, bądź już nie istnieją. Do nich należą m.in. kowal, zegarmistrz lub szewc. Gościni Zagadkowego Studia napisała książkę o takich właśnie, bardzo dziwnych czasami, profesjach. I opowiada o nich w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  praca STYL ŻYCIA KSIĄŻKA literatura dzieci zawód Katarzyna Stoparczyk Trójka

"Piegowaty koncert" w Polskim Radiu Dzieciom. Fotorelacja

8 czerwca punktualnie o godz.12:00 odbył się kolejny "Piegowaty koncert" pt. "Tam gdzie gongi i tam – tamy – Wysyłamy telegramy!!" Na koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprosili: Katarzyna Stoparczyk, Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polskie Radio Dzieciom oraz radiowa Trójka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niezwykłego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piegowaty koncert radio dla dzieci radio dla rodziców dzieci koncerty w Polskim Radiu DAB+ Katarzyna Stoparczyk Michał Klauza

Powroty do Zagadkowego Studia. Co słychać u byłych współprowadzących?

"Zagadkową niedzielę" tworzą, być może przede wszystkim, dzieci. Do nich jest skierowana audycja, to im w każdym wydaniu głos oddaje prowadząca Katarzyna Stoparczyk. Na przestrzeni lat przez Zagadkowe Studio przewinęło się wielu młodych współprowadzących, część z nich jest już dorosła. Co ciekawego dzieje się w ich życiu? O tym opowiedzieli Bruno i Juliusz, którzy odwiedzili nasze studio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk dzieciństwo dzień dziecka

Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina dzieci rodzice komunikacja rozmowa psychologia psychologia dziecięca pedagog Katarzyna Stoparczyk Trójka

Jajka w kropki, piegowate trele... Katarzyna Stoparczyk i ptasie wesele!

- Piegowate koncerty, to znacznie więcej niż najpiękniejsza na świcie muzyka klasyczna. Ona pomaga nie tylko tym którzy jej słuchają, ale także tym potrzebującym. I tak jakiś czas temu dzieci ze szpitala mogły dzięki niemu wyjechać na wakacje. A więc jeśli można zrobić coś tak wspaniałego, to warto brać w tym udział - przekonywała Katarzyna Stoparczyk, gość Izy Żukowskiej w audycji "Muzyczne Podróże" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci instrumenty muzyczne Katarzyna Stoparczyk

Fraki, suknie i Beethoven. Dlaczego warto przyjść na "Piegowaty koncert"?

"Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" - to tytuł najbliższego wydarzenia z cyklu "Piegowatych koncertów". Orkiestra Polskiego Radia kolejny raz zagra dla najmłodszych repertuar klasyczny. Katarzyna Stoparczyk opowiedziała w "Poranku Dwójki" o szczegółach koncertu, swoich inspiracjach i powodach, dla których na scenie zobaczymy muzyków we frakach i sukniach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Stoparczyk Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie dzieci muzyka klasyczna KULTURA Piegowaty koncert Michał Klauza

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Katarzyna Stoparczyk Klub Trójki Trójka

"Pogotowie uśmiechu" - niezwykła akcja Fundacji Czerwone Noski

Fundacja Czerwone Noski ma dawać uśmiech i ukojenie strachu najmłodszym, którzy przebywają w szpitalach. Są z dziećmi tam, gdzie przy okazji zabiegów nie mogą im towarzyszyć rodzice. Teraz fundacja realizuje projekt  "Pogotowie Uśmiechu", w ramach którego klauni medyczni odwiedzają sale operacyjne i szpitale psychiatryczne w polskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk Fundacja Czerwone Noski klaun medyczny zdrowie dziecka

Transmisja "Piegowatego koncertu" w Polskim Radiu Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na transmisję "Piegowatego koncertu" pt. "Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele". Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy poprowadzi Kasia Stoparczyk. Na koncert w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zapraszamy 11 maja o godzinie 12.00. Transmisja w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu Piegowaty koncert Katarzyna Stoparczyk radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza

Jedzenie w wydaniu historycznym. Jak powstały najpopularniejsze potrawy?

Z wykształcenia jest historykiem sztuki i kultury średniowiecza. Z zawodu natomiast jest redaktorem; tworzy reportaże historyczne i wywiady oraz książki dotyczące kuchni. W radiowej Dwójce prowadzi również audycję o związkach jedzenia z literaturą. Teraz z kolei Łukasz Modelski, bo o nim mowa, wydał książkę "Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań". A w "Zagadkowej niedzieli" opowiedział, jak powstały popularne potrawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Łukasz Modelski gotowanie pizza kanapki kulinaria

Powróciły "Piegowate Koncerty", czyli fantastyczne spotkania z muzyką poważną dla dzieci 

Po latach przerwy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego powróciły "Piegowate koncerty". Ten, który odbył się tydzień temu, nosił tytuł "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka". Kto nie był, mógł wysłuchać opowieści maestro Michała Klauzy, który odwiedził Zagadkowe studio. Koniecznie też trzeba zapamiętać datę kolejnego "Piegowatego koncertu", który odbędzie się za niespełna miesiąc: 11 maja!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piegowaty koncert MUZYKA dzieci Michał Klauza studio im. Witolda Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Katarzyna Stoparczyk Trójka

Kryzysy samobójcze nastolatków i odpowiedzialność dorosłych. "Trzeba zacząć od tego, by zrozumieć"

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce co najmniej 6 nastolatków podejmuje próbę samobójczą. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nie do wszystkich prób wzywani są funkcjonariusze; o niektórych wiedzą tylko najbliżsi, albo samo dziecko. Z czego wynika kryzys? I jak możemy z nim walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk młodzież zdrowie psychiczne rodzice telefon zaufania pomoc