Polskie Radio
Section05
Krzysztof Michalski

Sondy fluorescencyjne do wykrywania wirusa SARS-CoV-2

Polscy badacze z Instytutu Chemii Organicznej PAN opracowali skuteczne narzędzie do szybkiego wykrywania koronawirusa. Pod koniec grudnia odbyła się debata na temat wyników najnowszych badań polskich naukowców dotyczących COVID-19. Podczas webinarium przedstawione zostały nowatorskie polskie projekty, które mogą mieć znaczenie nie tylko w walce z koronawirusem, ale i z wirusami w ogóle. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Krzysztof Michalski biologia COVID-19 badania

Józef Garliński. 40 lat od ukazania się książki "Polska w drugiej wojnie światowej"

40 lat temu ukazała się w Londynie jedna z najważniejszych publikacji o udziale Polski w II wojnie światowej, autorstwa Józefa Garlińskiego. - Pokazał to z perspektywy świadka i uczestnika tego piekła, a zarazem osoby, która na podstawie zgromadzonych materiałów występowała w roli zewnętrznego badacza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Habielski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Auschwitz Józef Garliński II wojna światowa Krzysztof Michalski

Czy warunki atmosferyczne mają wpływ na mecze w Katarze?

Czy rzeczywiście warunki atmosferyczne panujące w Katarze mogą mieć wpływ na zachowanie piłki podczas meczów? Co było nie tak z karnym Roberta Lewandowskiego w meczu z Meksykiem? Dlaczego wtedy nie strzelił gola? Wyjaśniają to w Programie 1 Polskiego Radia prof. Beata Bochentyn i prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Robert Lewandowski fizyka

Prof. Trzonkowski: od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem

Piotr Trzonkowski to lekarz immunolog, wybitny polski uczony, laureat najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prowadzi pionierskie badania nad terapiami komórkowymi chorób autoimmunologicznych m.in. cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego. - Od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem - w radiowej Jedynce opowiadał o początkach swej pracy naukowej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna cukrzyca stwardnienie rozsiane Krzysztof Michalski Piotr Trzonkowski

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka