Polskie Radio
Section05
Małgorzata Gersdorf

Spór o SN. Przeszłość sędziego Iwulskiego w tle

"Gazeta Polska Codziennie" podała, że sędzia Józef Iwulski był w składzie orzekającym, który w 1982 r. skazał działaczy opozycji niepodległościowej. Rzecznik SN Michał Laskowski tłumaczył, że prezes Iwulski wobec wszystkich oskrażonych zgłosił zdanie odrębne domagając się ich uniewinnienia. M.in. na ten temat w Debacie Poranka rozmawiali: Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Agaton Koziński (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

"Gersdorf może się wydawać, że jest prezesem SN do 2020 r."

Naczelna Rada Adwokacka uznaje, że Małgorzata Gersdorf pozostaje I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Takie stanowisko przyjęło prezydium Rady. NRA pisze o "zagrożeniau dla rzadów prawa" i powołuje się na artykuł 183 konstytucji oraz stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z 28 czerwca. Gościem Polskiego Radia 24 był Janusz Szewczak, Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szewczak Sąd Najwyższy prawo konstytucja Małgorzata Gersdorf

Publicyści o sporze wokół Sądu Najwyższego

- Mamy wrażenie, że żyjemy w dwóch zupełnie różnych państwach i systemach prawnych - mówił w Debacie poranka Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika). W ten sposób skomentował zamieszanie wokół Sądu Najwyższego i jego dotychczasowej I prezes Małgorzaty Gersdorf. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Mateusz Baczyński (Onet.pl) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf

"Kwestionowanie konstytucyjności ustaw prowadzi do anarchii"

- Skoro ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie, to obowiązuje. Jeśli ktoś uważa, że jest niezgodna z konstytucją, to składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała w TVP Info prezes TK Julia Przyłębska. - Dopóki nie będzie orzeczenia Trybunału, nie można mówić, że ustawa jest niekonstytucyjna - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Julia Przyłębska POLSKA

"Józef Iwulski kieruje pracami całego Sądu Najwyższego"

Prezydent Andrzej Duda potwierdził w komunikacie wydanym przez jego Kancelarię, że kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sędzia Józef Iwulski od dziś z mocy ustawy kieruje pracami całego Sądu Najwyższego. W ten sposób prezydent odniósł się do twierdzenia dotychczasowej pierwszej prezes SN oraz Józefa Iwulskiego, że sędzia zastępuje Małgorzatę Gersdorf na czas jej nieobecności na mocy wydanego przez nią wczoraj zarządzenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf prezydent Andrzej Duda

Debata w PE o praworządności w Polsce. Komentarz publicystów

Dziennikarz Press Club Polska Jarosław Włodarczyk i Marcin Fiołek z tygodnika "Sieci" rozmawiali o debacie, która odbyła się w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowani, po przemówieniu Mateusza Morawieckiego dotyczącym przyszłości UE, pytali premiera o kwestie związane z reformą Sądu Najwyższego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Parlament Europejski POLSKA konstytucja Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo

Spór o SN. O tym wyroku TK opozycja wolałaby zapomnieć

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładająca przejście w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i nie złożyli oświadczenia do prezydenta o chęci kontynuowania pracy, wywołała spore kontrowersje. Opozycja twierdzi bowiem, że skracanie kadencji pierwszej prezes SN jest niekonstytucyjne. Jednak podobne przypadki skracania bądź wdłużania kadencji sędziów miały miejsce przed rządami PiS. W 1998 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie działanie jest zgodne z prawem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy konstytucja Sebastian Kaleta Małgorzata Gersdorf TYLKO U NAS

Paweł Mucha: nie mamy już I prezesa Sądu Najwyższego

- W środę nie mamy już I prezesa Sądu Najwyższego; w związku z niemożnością wyznaczenia przez niego zastępcy mówimy o sytuacji pewnego automatyzmu działania, w którym I prezesa zastępuje prezes SN najstarszy służbą, czyli sędzia Józef Iwulski - wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Paweł Mucha kancelaria prezydenta Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf konstytucja Sejm POLSKA