Polskie Radio
Section05
Mierzeja Wiślana

Senator PO: Przekop Mierzei Wiślanej uważam za błąd

– Przekopując Mierzeję Wiślaną oddamy Rosjanom część prerogatyw dotyczących prawa poruszania się po Cieśninie Piławskiej – powiedział Kazimierz Kleina, senator Platformy Obywatelskiej. W Rozmowie Polskiego Radia 24 odniósł się w ten sposób do rządowych planów, które zakładają powstanie kanału ułatwiającego żeglugę do portu w Elblągu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana Rosja regiony Elbląg Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi transport

Rosja zwraca się do KE w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Rosyjski wiceminister rolnictwa zwrócił uwagę Komisji Europejskiej, że decyzja o przekopaniu Mierzei Wiślanej nie została skonsultowana z tym krajem - poinformowało polskie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ilja Szestakow, który pełni też funkcję Federalnej Agencji Rybołówstwa napisał do unijnego komisarza do spraw środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Velli, że przedsięwzięcie zagraża ekologii Zalewu Wiślanego. 
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Rosja POLSKA Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi ekologia

Przekop Mierzei Wiślanej. "To otworzy Elbląg na świat"

Będziemy realizować przekop Mierzei Wiślanej – zapowiedział w Elblągu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapewnił, że środki na ten cel zostały zagwarantowane w budżecie. - Czekamy z utęsknieniem na realizację tego projektu, który po II wojnie światowej jest jednym z większych dla miasta Elbląga i gmin nadzalewowych – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Elbląg Mierzeja Wiślana turystyka Mateusz Morawiecki Polskie Radio 24

Jaki był 2017 rok w gospodarce?

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki vat cit energetyka Mieszkanie Plus mieszkania handel Puszcza Biał‚owieska Komisja Europejska Mierzeja Wiślana rolnictwo transport

"Chcemy zahamować budowę gazociągu Nord Stream 2"

– Działania, które podejmujemy mają jedno na celu, zahamowanie tej szkodliwej inwestycji, która przeczy integracji Unii i jej bezpieczeństwa energetycznego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Gość odniósł się do planowanej budowy gazociągu Nord Stream 2. W ostatnich dniach stanęła ona pod znakiem zapytania, po przyjęciu przez Kongres USA ustawy, dającej możliwość nałożenia sankcji na firmy, uczestniczące w tym projekcie.    
Zobacz więcej na temat:  polityka Marek Gróbarczyk żegluga śródlądowa bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Nord Stream 2 Unia Europejska Mierzeja Wiślana POLSKA