Polskie Radio
Section05
podsumowanie 2021

Ogromne nagrody dla pracowników Ferrari

Ostatnie 2-3 lata to dla wielu producentów supersamochodów najlepszy okres w historii. Ferrari w 2022 roku pobiło rekord sprzedaży, a ogromnymi zyskami podzieliło się z pracownikami. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 ferrari podsumowanie 2021 sprzedaż Włochy

Krótszy cykl koniunkturalny i wyższe realne stopy procentowe. Prognozy analityków inwestycyjnych na 2022 rok

Prawie dwa lata od wybuchu pandemii COVID-19 i wywołanej nią głębokiej, lecz krótkotrwałej recesji, wydaje się, że znajdujemy się w stanie nadmiaru płynności rynkowej wynikającej z bodźców publicznych, dużych oszczędności gospodarstw domowych, wysokiej inflacji i napiętych rynków pracy. Nakładają się również na to maksima rynkowe na wielu indeksach i bardzo niskie realne stopy procentowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europa ŚWIAT Unia Europejska podsumowanie 2021

PODSUMOWANIE 2021 Inwestycyjne podsumowanie 2021 r. Sprawdź, które klasy aktywów dadzą zarobić w Nowym Roku

Główne indeksy giełdowe biły w 2021 roku rekord za rekordem. Luzowanie ilościowe prowadzone przez banki centralne w odpowiedzi na pandemię pozwoliło na uchronienie gospodarki przed zapaścią. Jednocześnie duży strumień pieniądza płynął na giełdy w związku z lepszymi oczekiwaniami wzrostu gospodarczego i rosnącą inflacją.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europa ŚWIAT Unia Europejska podsumowanie 2021

Mniej formalności i łatwiej o kredyt. Polski Ład ułatwia zakup mieszkania i budowę domu

Propozycje Polskiego Ładu dotyczące budownictwa, jak dom do 70 m2 bez formalności czy gwarancja wkładu własnego, pomogą młodym oraz uboższym rodzinom zdobyć własny "kąt". Jak podkreślił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podczas parlamentarnych prac nad projektem, jeden z priorytetowych elementów Polskiego Ładu staje się faktem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład mieszkanie dom podsumowanie 2021

Bezpieczne drogi w miejscach oddalonych od dużych centrów. W 2021 r. rządowy fundusz wsparł samorządy

Stan krajowych dróg samorządowych nadal pozostawia wiele do życzenia. To główna barierą, która ogranicza czy wręcz hamuje wzrost bezpieczeństwa. Obniża także aktywność ekonomiczną i konkurencyjność regionów. Wsparciem dla samorządów terytorialnych w tym zakresie jest ustawa z października 2018 roku o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, która stanowi plan działań odnośnie dróg będących w gestii samorządów. 
Zobacz więcej na temat:  drogi samorząd podsumowanie gospodarka podsumowanie 2021 GOSPODARKA inwestycje transport infrastruktura

Duża i mała transformacja energetyczna. Coraz więcej Polaków staje się prosumentami

Rok 2021 w polskiej energetyce to przede wszystkim zarysowanie się nowego trendu - przechodzenia na efektywniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska źródła energii. Duże koncerny, jak PKN Orlen, Tauron, Enea czy PGE inwestują dużo w odnawialne źródła energii, a przeciętny Polak, m.in. za sprawą programu "Mój Prąd", z konsumenta energii może się stać prosumentem.
Zobacz więcej na temat:  energetyka OZE GOSPODARKA POLSKA PGE Tauron Polska Energia Orlen podsumowanie 2021

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zobacz, komu przysługuje wsparcie i jak się o nie starać

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wniosek o RKO do ZUS będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej a pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.
Zobacz więcej na temat:  ZUS ZUS dla ciebie rodzina GOSPODARKA składka zus pieniądze podsumowanie 2021

"Japonia kojarzy się naszym lekkoatletom znakomicie". Maciej Petruczenko o Tokio 2021

- W ogóle Japonia kojarzy się polskim lekkoatletom znakomicie. Mieliśmy tam w 1964 roku wspaniały występ, potem w 1991 roku złoty medal w maratonie. Teraz 9 medali i nieprawdopodobna liczba naszych lekkoatletów - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Petruczenko, honorowy redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego". Gośćmi "Debaty sportowej" byli także Jarosław Idzi (wiceszef sportu w TVP, olimpijczyk), Marek Żochowski (dziennikarz sportowy "Super Expressu") i Bartosz Gębicz (dziennikarz "Przeglądu Sportowego").
Zobacz więcej na temat:  Tokio SPORT Lekkoatletyka 2021 podsumowanie 2021 Anita Włodarczyk Dawid Tomala Polskie Radio 24

MON przeznaczy na modernizację wojska 524 mld zł. Zyskają na tym polskie zakłady zbrojeniowe

Dla polskiego wojska i "zbrojeniówki" rok 2021 należał do udanych. MON zdecydował o budowie w kraju trzech fregat, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej  Huta Stalowa Wola wyprodukował pierwsze dwie wyrzutnie rakiet "Patriot". Do jednostek trafiają kolejne armato-haubice "Krab", 79 mobilnych zestawów przeciwlotniczych "Poprad", radary, "Raki" uzbrojone w 120 mm moździerze oraz karabinki "Grot".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Patriot Ministerstwo Obrony Narodowej F-35 Abrams Mariusz Błaszczak podsumowanie 2021 Polska Grupa Zbrojeniowa

CPK. Co się udało w jego realizacji w 2021 roku?

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wyraźnie nabiera tempa. Przygotowano preferowany plan lokalizacji jego budowy, południowo-koreańska firma zarządzająca lotniskiem Incheon stała się partnerem inwestycyjnym i strategicznym dla tej inwestycji. Trwają pracę nad dokumentacją środowiskową dla budowy lotniska koło Baranowa oraz szybkich tras kolejowych. Przygotowano plan wykupu lub zamiany gruntów dla właścicieli działek na których powstanie CPK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny infrastruktura transport publiczny kolejnictwo lotnictwo PKP samoloty LOT podsumowanie 2021

Na drodze do energetycznej niezależności. Polska dywersyfikuje dostawy gazu i stawia na atom

Bezpieczeństwo energetyczne to temat, który w tym roku pojawiał się na stronach naszego portalu wyjątkowo często. Przede wszystkim dlatego, że mierząc się z przeciwnościami z konsekwentnym uporem udało się ukończyć budowę podwodnej części Baltic Pipe, otworzyliśmy nowy szlak dostaw skroplonego gazu, a także rozpoczęły się coraz bardziej konkretne działania związane z budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. Nie bez znaczenia jest także rozbudowa zbiorników magazynujących paliwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny LNG energia atomowa Baltic Pipe dostawy paliwa bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura krytyczna podsumowanie 2021