Polskie Radio
Section05
Radom

"Protest, który stał się zaczynem dzisiejszej wolności". Prezydent o Czerwcu '76

Czerwiec 1976 roku (...), potężny protest robotników, walczących o godność, chleb i prawa obywatelskie, stał się zaczynem wolności, która jest dzisiaj naszym udziałem - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów obchodów 45. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo prezydent Andrzej Duda Czerwiec 1976 Radom PRL HISTORIA historia Polski historia PRL

Wyśpiewana historia Jana Krzysztofa Kelusa [POSŁUCHAJ]

"Czerwony Radom pamiętam siny / jak zbite pałką ludzkie plecy / szosę E 7, na dworcach gliny / Strach w ludzkich oczach, upokorzenie" – brzmią słowa "Ballady o czerwonym Radomiu" Jana Krzysztofa Kelusa. Od protestów robotników minęło 45 lat. To zapomniane dziś wydarzenie było niezwykle ważne dla rodzącej się w Polsce opozycji. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka społeczeństwo Radom protest

Czerwiec 1976. "Władza PRL była przygotowana na inny scenariusz strajków"

Podczas protestów w fabryce traktorów w Ursusie robotnicy rozkręcili szyny i w powstałą wyrwę zepchnęli lokomotywę, blokując w ten sposób ruch pociągów. Protestowali przeciwko podwyżkom cen ogłoszonym przez władze PRL. Jeszcze tego samego dnia strajki wybuchły w wielu innych miastach, a fala protestów objęła blisko 80 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  strajki Radom Czerwiec 1976 historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN

Franciszek Maśluszczak w PR24: nie biegam w poszukiwaniu fotograficznej rzeczywistości

- Maluję po prostu z wyobraźni, pamięci, ze szkiców i rysunków. Nie biegam w poszukiwaniu fotograficznej rzeczywistości, która jakoś psuje moje widzenie i mój świat. Próbowałem, ale zaczynam wtedy kopiować - mówił w Polskim Radiu 24 malarz Franciszek Maśluszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA społeczeństwo Chełm Polskie Radio 24 Monika Małkowska Radom mural wystawa malarstwo

"Element kampanii wymierzonej w polski przemysł zbrojeniowy". Fabryka Broni "Łucznik" komentuje artykuł Onetu

"W ocenie Spółki tekst, oprócz tego, że wpisuje się w kampanię wymierzoną w polski przemysł zbrojeniowy, prowadzoną przez portal, ma charakter polityczny. Autorzy tekstu pozostają również w sporze prawnym z Fabryką Broni, co także należy brać pod uwagę, oceniając motywy przygotowania pełnego manipulacji tekstu" - napisano w oświadczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA broń fabryka Radom dziennikarstwo onet służby i bezpieczeństwo

"Życie i zdrowie powinny być poza polityką". Poseł PiS o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu

- Zabrakło woli współpracy w zakresie uruchomienia szpitala. Samorządy ze zrozumieniem podchodzą do konieczności tworzenia szpitali tymczasowych. Niestety zdarzają się niechlubne wyjątki. Ze smutkiem stwierdzam, że należy do nich Radom - oceniła na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Anna Kwiecień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 koronawirus Koronawirus w Polsce Radom

"To nie czas na niesnaski". Minister zdrowia o zawieszeniu dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu

- Podjąłem decyzję, żeby zawiesić dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu Marka Pacynę w pełnieniu obowiązków. Jednocześnie, korzystając z rozwiązań, które daje ustawa covidowa, wprowadzić pełnomocnika - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia pandemia służba zdrowia szpital POLSKA Radom regiony mazowieckie Koronawirus w Polsce COVID-19

Remont alei Wojska Polskiego w Radomiu zakończony. Rządowe wsparcie ułatwiło inwestycję

Już za kilka dni kierowcy będą mogli pojechać wyremontowaną aleją Wojska Polskiego w Radomiu. Trasa jest częścią miejskiej obwodnicy i pozwala objechać Radom od wschodu. Inwestycję ułatwiło rządowe wsparcie, które wyniosło ponad 90 milionów złotych. Cała inwestycja kosztowała 140 milionów złotych. Dziś teren inwestycji wizytował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zobacz więcej na temat:  Radom drogi inwestycje infrastruktura GOSPODARKA