Polskie Radio
Section05
Renata Grochal

Związki partnerskie. "PSL nie chce zrównania z małżeństwem"

- Dla części posłów PSL-u ważne jest, aby związek partnerski nie był zrównany z małżeństwem. Kwestia adopcji czy przysposobienia jest właśnie takim elementem - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Urszula Pasławska, posłanka Trzeciej Drogi i wiceprezeska PSL. Podkreśliła, że konieczne znalezienie jest rozwiązań, które zyskają większość w polskim parlamencie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Urszula Pasławska związki partnerskie Trójka

Politycy o prawie do użycia broni na granicy. "Jest potrzeba zmian przepisów prawa"

Kiedy żołnierze i funkcjonariusze strzegący polskiej granicy mogą używać broni? O tym dyskutowali politycy w audycji "Śniadanie w Trójce". Tematem rozmowy był rządowy projekt nowelizacji ustawy wspierającej działanie wojska, policji i Straży Granicznej, w tym zasad użycia broni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Krzysztof Kwiatkowski Michał Urbaniak Adrian Zandberg Stanisław Żaryn Bożena Żelazowska kancelaria prezydenta polityka

Fundusz Sprawiedliwości. Korneluk ujawnia: mamy dziesięcioro podejrzanych

- W sprawie Funduszu Sprawiedliwości jest dziesięcioro podejrzanych, a prokuratura chce postawić zarzuty dwóm osobom - ujawnił w "Strefie wpływów", nowym podcaście Polskiego Radia, prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jednocześnie zapewnił, że każda sprawa z ostatnich lat, która budzi wątpliwości, zostanie dokładnie przeanalizowana. - Będzie to wymagało czasu, postępujemy zgodnie z regułami - podkreślił gość podcastu "Strefa wpływów". Z prokuratorem rozmawiali dziennikarze Polskiego Radia Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Jarosław Kuźniar.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czarnecki Jarosław Kuźniar Dariusz Korneluk prokuratura polityka sądownictwo prawo Fundusz Sprawiedliwości W POLSKIM RADIU Polskie Radio 24 POLSKA

Ustawa o związkach partnerskich. Kotula: to poziom minimum

- Zarówno pary hetero-, jak i jednopłciowe żyją ze sobą często przez wiele lat, wspólnie wychowują dzieci, wspólnie się bogacą i prowadzą gospodarstwo domowe. Kwestia, by uregulować tę sytuację, to absolutne minimum - mówiła w radiowej Trójce w audycji "Bez uników" ministra ds. równości Katarzyna Kotula.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka POLSKA polityka Katarzyna Kotula LGBT Polskie Stronnictwo Ludowe związki partnerskie

"Strefa wpływów" - nowy podcast polityczny Polskiego Radia

"Strefa wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Jarosław Kuźniar będą analizować najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia. "Strefa wpływów" dostępna będzie na stronie podcasty.polskieradio.pl, w serwisie YouTube oraz na najważniejszych platformach podcastowych. Pierwszy odcinek już w piątek, 21 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Jacek Czarnecki Jarosław Kuźniar podcast Paweł Majcher

Spot PiS podstawą do delegalizacji partii? "Mamy procedury"

- Wniosek o zbadanie legalności działania partii, pod kątem wartości konstytucyjnych może złożyć 50 posłów, 30 senatorów, Marszałek Sejmu, Senatu i Prokurator Generalny - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa – Mokotów. Odnosiła się do spotów PiS, którym zarzuca się rasistowski charakter.
Zobacz więcej na temat:  Trójka prokuratura Ewa Wrzosek sądownictwo polityka POLSKA reforma sądownictwa Prokuratura Krajowa PiS

Po wyborach do PE. Gasiuk-Pihowicz: koalicja ma się dobrze

- Koalicja ma się dobrze. Mamy poczucie, że koalicja jest silna, gdy silne są jej trzy filary, z duchem odpowiedzialności podchodzimy do następnych miesięcy - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). Gośćmi audycji byli również: Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Witold Tumanowicz (Konfederacja) i Wanda Nowicka (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA Kamila Gasiuk-Pihowicz Wanda Nowicka Anna Gembicka Błażej Poboży Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Parlament Europejski polityka wybory do Parlamentu Europejskiego

Spór o legalność KRS. Prezes Iustitii: to schizofreniczna sytuacja

- Bez ustawy można zatrzymać działalność nielegalnego organu, tak powinno być w każdym państwie. Zupełnie czymś innym jest powołanie, i tu już jest potrzebny udział pana prezydenta, legalnej Krajowej Rady Sądownictwa - mówił w radiowej Trójce prof. Krystian Markiewicz (prezes Stowarzyszenia Sędziów Iustitia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka POLSKA polityka Krajowa Rada Sądownictwa Adam Bodnar

"Do PE startują przestępcy". Scheuring-Wielgus wymieniła dwa nazwiska

- Wąsik i Kamiński to przestępcy, Kurski jest skompromitowany, Brudziński unika odpowiedzialności, a Obajtek stawia się ponad prawem - mówiła o listach PiS na antenie Programu 3 Polskiego Radia Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka lewica Joanna Scheuring-Wielgus polityka Unia Europejska wybory Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Daniel Obajtek Jacek Kurski Mateusz Morawiecki