Polskie Radio
Section05
Robert Gawkowski

Ważna rola księży w Bitwie Warszawskiej. "Zależało od nich morale wojska"

"Tylko najemnik, a nie pasterz, opuszcza owce w chwili niebezpieczeństwa" - przypomniał ks. kardynał Aleksander Kakowski 10 sierpnia 1920 roku w piśmie do duchowieństwa Archidiecezji Warszawskiej. Przed Polakami było decydujące starcie w wojnie polsko-bolszewickiej. Jaką rolę na polach bitewnych pełnili duchowni?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Gawkowski bitwa warszawska Aleksander Kakowski

Czarna niedziela Powstania Warszawskiego. Na Starówce zginęło wtedy 300 osób

13 sierpnia 1944 roku nazywany jest czarną niedzielą Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji niemieckiego pojazdu na Starym Mieście zginęło blisko 300 osób. - Nagle zsunęła się wielka skrzynia załadowana 500 kilogramami materiału wybuchowego i nastąpiła niesłychana eksplozja, która wstrząsnęła całą Starówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy to był czołg pułapka?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Gawkowski Powstanie Warszawskie Starówka

Powstańcze walki o Uniwersytet Warszawski

Opanowanie terenu Uniwersytetu Warszawskiego było ważnym celem dla oddziałów powstańczych, ponieważ stacjonujący tam Niemcy uczynili z kampusu uczelni rodzaj twierdzy. Jednak mimo podejmowanych wysiłków, powstańcom ze zgrupowania „Krybar” ostatecznie nie udało się wyprzeć Niemców z UW. O walkach w Polskim Radiu 24 mówił dr Robert Gawkowski, szef Muzeum UW.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Uniwersytet Warszawski historia warszawy II wojna światowa Robert Gawkowski