Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

Prezydencki projekt ustawy o SN. Andrzej Duda: spory w przestrzeni międzynarodowej nie są nam potrzebne

- Uważam, że przygotowaliśmy dobre rozwiązania, które pozwolą Sądowi Najwyższemu dobrze funkcjonować. Jest tak, że w dużej części zbiegały się one z tymi propozycjami, które były formułowane także w KE. Liczę na pewne zdroworozsądkowe podejście, spory dziś, czy w łonie UE, czy szerzej - w przestrzeni UE - nie są nam potrzebne - tak o podpisanej przez siebie nowelizacji ustawy o SN wypowiedział się prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Andrzej Duda POLSKA polityka

Michał Wójcik: nie zgadzamy się na federalizację UE

- Polakom należą się środki unijne, UE to nie są tylko zobowiązania, ale też uprawnienia. Rewizja traktatów to próba wymuszania na państwach członkowskich i na Polsce pewnych zachowań - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Dorota Kania Michał Wójcik

Szefernaker o przyjęciu ustawy o SN: jestem przekonany, że to pozwoli na sprawną realizację KPO

- Sejm potwierdził przyjęcie tej ustawy w takim kształcie, w jakim wcześniej ją przyjął, bez poprawek Senatu. Jestem przekonany, że to pozwoli także na sprawną realizację KPO – powiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, komentując czwartkowe głosowanie nad nowelizacją ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo polityka Krajowy Plan Odbudowy Krajowy Program Odbudowy reforma sądownictwa Paweł Szefernaker

Kryj: dla opozycji ważniejsza jest "krzywda" dotykająca kasty sędziowskiej niż wojna na Ukrainie

 - To, co dzieje się w polskiej i europejskiej przestrzeni politycznej, pozwala wyrazić obawę, że pewnie znajdą się inne powody do ataków na Polskę i rząd, żeby blokować wypłatę środków z KPO - mówił w Polskim Radia 24 poseł PiS Andrzej Kryj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sejm Krajowy Program Odbudowy Sąd Najwyższy fundusze unijne fundusze europejskie

Głosowanie ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Sejm odrzucił większość poprawek Senatu

Sejm odrzucił kluczowe poprawki Senatu, zgłoszone do ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o przepisy, które mają spełnić warunki porozumienia rządu z Komisją Europejską i doprowadzić do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastępuje ją organem działających na innych zasadach - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy Sejm Senat polityka

Jest rezolucja PE ws. przyjęcia polskiego KPO. Prof. Gontarski: instytucje unijne mylą ofiarę ze sprawcą

- PE popełnia klasyczny błąd prawniczy: myli sprawcę z ofiarą. To instytucje unijne naruszyły wobec Polski praworządność, w tym sensie, że one powinny działać na podstawie i w granicach prawa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy sądownictwo Parlament Europejski Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy

Pożyczył 500 zł, do spłaty miał 280 tys. zł. Ziobro staje w obronie dłużnika

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty niemal 280 tysięcy złotych orzeczonego wobec osoby, która pierwotnie zaciągnęła pożyczkę w wysokości 500 złotych. W skardze wskazano, że wydając nakaz zapłaty, Sąd Rejonowy w Bytomiu nie zbadał potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sąd prawo pieniądze Zbigniew Ziobro pożyczka bank

W PE porównują Polskę do "mini-Rosji". Elżbieta Zielińska: oderwanie od rzeczywistości

- Są to nie tylko haniebne słowa, ale przede wszystkim głupota, oderwanie od rzeczywistości. Może jest w tym jakiś zamysł polityczny, żeby Polskę, która daje największe wsparcie Ukrainie, osłabić - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Zielińska (PiS). Gościem "Dwóch stron" był również Krzysztof Piątkowski (PO). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski

"Szukam rozwiązań, aby pieniądze jak najszybciej popłynęły do Polski". Krzysztof Kwiatkowski o KPO

- Nie szukam błędów po żadnej za stron, tylko szukam takich rozwiązań, żeby jak najszybciej nie tylko zostało zatwierdzone KPO, co się już tak naprawdę stało, ale żeby do Polski popłynęły pieniądze - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy POLSKA polityka Sąd Najwyższy sądownictwo Sejm Krzysztof Kwiatkowski Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska

Sejmowa komisja zdecydowała ws. ustawy o SN. Rekomenduje odrzucenie większości senackich poprawek

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje odrzucenie większości poprawek Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. We wszystkich głosowaniach 14 posłów było za, a 16 przeciw. Przyjęte zostały jedynie poprawki o charakterze legislacyjnym. W tym przypadku posłowie głosowali jednomyślnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Senat Sejm Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Senackie poprawki ws. SN. Wójcik: nie godzimy się na demolowanie wymiaru sprawiedliwości

- Nie możemy zgodzić się na zdemolowanie wymiaru sprawiedliwości, na podważanie statusu sędziów, na wyższość prawa wspólnotowego nad polską konstytucją; nigdy na to się nie zgodzimy - oświadczył w imieniu Solidarnej Polski minister w KPRM Michał Wójcik, odnosząc się do senackich poprawek do ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Michał Wójcik Solidarna Polska Senat