Polskie Radio
Section05
Trójka

Reparacje wojenne. Zbigniew Kuźmiuk: musimy wywierać na Niemcy międzynarodową presję

- Naszym zadaniem jest prezentowanie tego raportu [ws. strat wojennych] także w stolicach innych krajów europejskich, być może też na forum instytucji europejskich, i wywieranie po prostu presji na Niemcy, stałej, międzynarodowej presji - mówił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka POLSKA Niemcy dyplomacja MSZ reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Bartłomiej Graczak Zbigniew Kuźmiuk

Klaun – bawi czy raczej przeraża?

Jak przyznaje gość "Trójki do trzeciej", nie było łatwym zadaniem poszukiwanie komedii, w których pojawia się klaun. – Nie jest on tam raczej bohaterem, czasem pojawi się w tle, czasem możemy zobaczyć jego występ. Pojawił się w pierwszej, mającej prawie sto lat, wersji filmu "Dumbo", także w nowej wersji tego obrazu, ale to dlatego, że akcja dzieje się w cyrku – zauważa Julian Jeliński, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka

Athena – co potrafi najszybszy komputer w Polsce?

– Moc obliczeniowa tego komputera bierze się ze specjalnych akceleratorów, przypominających kartę graficzną. Athena zainstalowana jest w 14 szafach serwerowych. Takie superkomputery wymagają dużej ilości prądu i odebrania ciepła, które produkują – mówił w Trójce Marek Magryś, zastępca dyrektora Cyfronetu krakowskiej AGH ds. komputerów dużej mocy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar komputery komputer Kraków

Drugie życie porzuconego na ulicy auta. Taki samochód można kupić na licytacji

Okazji jest coraz więcej. Porzucone na ulicach miast auta mogą znaleźć nowych właścicieli. – To są bardzo różne samochody: osobowe, dostawcze, pick-upy, tym razem sprzedajemy aż 47 pojazdów – mówił w Trójce Jakub Dybalski ze stołecznego Zarządu Dróg Miejskich. Warszawski ZDM przyjmuje oferty do połowy października. 
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Warszawa samochody Trójka Karol Gnat

XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja "Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych"?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Wiceszef MSZ: efekt edukacyjny już osiągnęliśmy

- Będziemy czekać na odpowiedź i w zależności od jej treści podejmiemy kolejne kroki - zapowiedział w Programie 3 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do sprawy przekazania władzom niemieckim noty dyplomatycznej, która została sporządzona na podstawie raportu o stratach poniesionych przez Polskę w latach 1939-1945.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bez Przedawnienia Niemcy II wojna światowa Szymon Szynkowski dyplomacja Dariusz Wieczorkowski Trójka reparacje wojenne

Nie tylko Remigiusz Mróz. Po jakie książki sięgamy?

Wśród pisarzy, po których książki sięgamy najchętniej, od lat niezmiennie króluje Remigiusz Mróz. – Kryminał jest wciąż najbardziej popularnym gatunkiem, ale powinna cieszyć obecność polskiej klasyki w zestawieniu. Wysoko notowani są zarówno Sienkiewicz, jak i Mickiewicz, a także Olga Tokarczuk. Czytamy też dużo poradników czy literatury popularnej – mówi dr Krzysztof Cieślik, literaturoznawca z Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura nagroda Nobla Katarzyna Cygler Trójka

Przywrócić tożsamość bezimiennym ofiarom [POSŁUCHAJ]

Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich złożono 16 ton ludzkich prochów. Szacuje się, że spoczywa tu ponad 110 tysięcy ofiar. Do dzisiaj nie wszyscy są zidentyfikowani. Jednak pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, archiwiści i wolontariusze wciąż próbują przywrócić im imiona i nazwiska, przywrócić ich naszej wspólnej pamięci. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska społeczeństwo historia Polski Powstanie Warszawskie pamięć Muzeum Powstania Warszawskiego Trójka