Polskie Radio
Section05
Andrzej Urbański

Czy i jak można dzisiaj wyżyć z ziemi i rolnictwa? [REPORTAŻ]

Trwa kolejna fala strajków rolniczych w Polsce. Działania te "włączają się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian Wspólnej Polityki Rolnej". Organizatorzy protestu, który rozpoczął się 9 lutego i potrwa do 10 marca, zapowiadają blokady dróg i autostrad we wszystkich województwach. A jak żyją rolnicy, jak dają sobie radę? O tym opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański reportaż protest rolnicy społeczeństwo rolnictwo

Nieodparty urok morsowania. Reportaż "Zimnolubni" [POSŁUCHAJ]

– Uwielbiam się kąpać. Mentalnie się przygotowywałem w tym roku, bo nie przestałem się kąpać, czyli jak się skończył wrzesień i morze było coraz zimniejsze, to nadal chodziłem sobie. Byłem w październiku dwa razy, w listopadzie dwa razy. Potem już było ciężko, bo woda ma półtora stopnia, samemu jest zimno i nieprzyjemnie, a w grupie jest raźniej – mówi jeden z miłośników morsowania, który dopiero planuje zapisać się do Gdańskiego Klub Morsów w Jelitkowie, działającego już blisko 50 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka morsowanie reportaż zdrowie Andrzej Urbański

Codzienność z odrobiną szaleństwa, czyli życie wielodzietnej rodziny [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– W domu jest zawsze bardzo głośno, czasem brakuje tej prywatności. Ciągle trzeba krzyczeć "proszę, zamknij drzwi", bo ciągle ktoś wchodzi – przyznają zgodnie bohaterowie reportażu. – Rodzaj chaosu jest, ale pod koniec dnia to wszystko jakoś się układa – przekonuje Adam, tata siódemki dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż rodzina Andrzej Urbański pr poleca

II wojna światowa: zbrodnia pomorska 1939. Reportaż o niemieckich katach i polskich ofiarach [POSŁUCHAJ]

Skala niemieckiej zbrodni na Pomorzu Gdańskim jesienią 1939 roku była największą w tym czasie w okupowanej Polsce i pierwszą tak wielką akcją eksterminacyjną wymierzoną w ludność cywilną. Polscy historycy szacują, że na Pomorzu Gdańskim Niemcy zamordowali wtedy od 20 do 40 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Starogard Gdański Pomorze Zachodnie reportaż Andrzej Urbański pr poleca II wojna światowa zbrodnia pomorska 1939

Reportaż "Made in Poland" – opowieść o nadmorskiej wystawie aparatów fotograficznych [POSŁUCHAJ]

Odwiedzając polskie morze, większość czasu spędzamy nad wodą. Jeśli jednak mamy dosyć słońca, piasku i tupotu mew, warto wybrać się w fotograficzną podróż sentymentalną. Pomoże w tym Hevelianum, które oprócz spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni proponuje wystawę "Aparaty – made in Poland". Zapraszamy do wysłuchania reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Andrzej Urbański pr poleca

Fotograficzna podróż sentymentalna. "Made in Poland" – reportaż Andrzeja Urbańskiego

Będąc nad polskim morzem, większość czasu spędzamy nad wodą. To normalne. Jeśli jednak mamy dosyć słońca, piasku i tupotu mew, warto wybrać się w fotograficzną podróż sentymentalną. Pomoże w tym Hevelianum, które oprócz spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni proponuje wystawę "Aparaty – made in Poland".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Andrzej Urbański

Przebaczenie: ważny krok na drodze pojednania polsko-ukraińskiego [POSŁUCHAJ]

"Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy". To fragment oświadczenia, które w 80. rocznicę zbrodni na Wołyniu, 7 lipca, zostanie podpisane w Warszawie. Dokonają tego przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp większy Światosław Szewczuk. To wydarzenie ma być krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina stosunki polsko-ukraińskie pr poleca Andrzej Urbański

"Wybacz, ale nie zapomnij" - reportaż Andrzeja Urbańskiego o krokach do pojednania polsko-ukraińskiego

"Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy". To fragment oświadczenia, które w 80. rocznicę zbrodni na Wołyniu, 7 lipca, zostanie podpisane w Warszawie. Dokonają tego przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego: abp. większy Światosław Szewczuk. To wydarzenie ma być krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Andrzej Urbański

Parada Polskości w Wilnie. Reportaż "Wciąż u siebie" [POSŁUCHAJ]

Od 18 lat na początku maja w Wilnie spotykają się Polacy mieszkający na Litwie. Najwięcej przybywa ich z samego Wilna i rejonu wileńskiego. To prawie 200-tysięczna społeczność, której nie sposób nie zauważyć. O paradzie opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego "Wciąż u siebie", który zaprezentowaliśmy premierowo w najbliższym wydaniu "Nocy z reportażem".
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak reportaż reportaż w Jedynce Grażyna Wielowieyska Andrzej Urbański pr poleca

Udzielanie pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Reportaż "Boski" [POSŁUCHAJ]

Powszechna opinia, że pomagając osobom w kryzysie bezdomności, przyzwyczaja się je do życia na ulicy, wydaje się nieco krzywdząca. Być może w pewien sposób usprawiedliwia tych, którzy nie chcą pomagać. Inicjatywa, o której opowiadamy, jest próbą zmiany tego sposobu myślenia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Andrzeja Urbańskiego pt. "Boski". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Andrzej Urbański bezdomność reportaż w Jedynce pr poleca

Reportaż "Bohaterowie pierwszych dni wojny" [POSŁUCHAJ]

– Zachowali się, jak należy. To trzeba dalej przekazywać dzieciom, kolegom, znajomym. Przypomnieć, że są rzeczy, za które warto oddać życie. (…) W naszym społeczeństwie wciąż żyje wspomnienie i poczucie wdzięczności wobec osób, które w tamtych trudnym czasie stanęły na prawie straconej pozycji i do końca usiłowały bronić Rzeczpospolitej. Jesteśmy tutaj, żeby podziękować za to, że wybrały walkę o ojczyznę – mówili uczestnicy uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański reportaż Westerplatte II wojna światowa