Polskie Radio
Section05
cerkiew prawosławna

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich, między innymi staroobrzędowcy i grekokatolicy. O zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła Maria Kertyczak, grekokatoliczka, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski kościół prawosławny cerkiew prawosławna Wigilia chrześcijaństwo religia wiara prawosławie

Wywiad Patriarcha Filaret: Putin idzie tropem Hitlera

Prawosławni wierni na Ukrainie najczęściej należą albo do Patriarchatu Kijowskiego, który ma bardzo proukraińskie stanowisko, albo do Moskiewskiego, który jest podporządkowany Rosji. Po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie wierni Patriarchatu Moskiewskiego zaczęli masowo przechodzić do ukraińskich cerkwi. Obecnie Patriarchat Kijowski jest największym kościołem Ukrainy, który liczy około 20 mln osób. Według sondaży jest liderem zaufania społecznego. Z jego zwierzchnikiem patriarchą Filaretem w Kijowie spotkał się Żenia Klimakin.
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna religia Rosja Ukraina Więcej świata Władimir Putin Wołyń

Łukaszenka: na Białorusi zawsze będzie spokojnie

Cerkiew prawosławna odgrywa rolę jednoczącą na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy – tak mówił w posłaniu bożonarodzeniowym do prawosławnych wiernych zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś cerkiew prawosławna GOSPODARKA Kreml Raport Białoruś Rosja Ukraina Unia Celna Unia Eurazjatycka Unia Europejska Władimir Putin prawosławie Ruś Kijowska religia