Polskie Radio
Section05
deflacja

Stopy procentowe wzrosną szybciej, niż zakładano?

Miesiąc z inflacją i prognozy mówiące o tym, że nabiera ona tempa, to jeszcze za mało, aby Rada Polityki Pieniężnej już teraz zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych, przewidują ekonomiści. Choć nie wykluczają, że do tej zmiany może dojść szybciej, niż początkowo sądzono.
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej Błażej Prośniewski Karolina Mózgowiec Dominik Olędzki inflacja deflacja GOSPODARKA

Wraca inflacja: co będzie drożeć?

Potwierdziły się wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego. W listopadzie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nie zmienił się w porównaniu do listopada ubiegłego roku. Ale wcześniej, przez kolejnych 28 miesięcy jego wartość była ujemna, czyli mieliśmy do czynienia z deflacją. Teraz, jak mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK, powoli wraca inflacja.
Zobacz więcej na temat:  inflacja deflacja ceny paliw ceny żywności Justyna Golonko

Inflację zobaczymy jeszcze pod koniec tego roku?

Jeszcze w tym roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyjdzie na plus, głównie za sprawą drożejącej ropy – uważa Michał Krajczewski, analityk rynku papierów wartościowych Biura Maklerskiego Banku BGŻ BNP Paribas. Jego zdaniem nie trzeba się jednak obawiać "wystrzału" inflacji w 2017 roku, bo słaby wzrost gospodarczy na świecie nie doprowadzi do zwyżek cen.
Zobacz więcej na temat:  inflacja deflacja ceny paliw ceny żywności