Polskie Radio
Section05
Justyna Golonko

"To korzystne rozwiązanie". Minister finansów o środkach z KPO dla Polski

Krajowy Plan Odbudowy to jedno z wyzwań, które stoi przed obozem rządzącym. Polska gospodarka może liczyć na około 160 mld zł ze środków unijnych. - Te środki zapewnią Polsce wzrost inwestycyjny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Justyna Golonko Magdalena Rzeczkowska Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Ministerstwo Finansów

Koniec z terminem ważności kart podarunkowych?

Jak niedawno orzekł słupski sąd, niezgodna z dobrym obyczajem jest zasada, że pieniądze z karty podarunkowej po jakimś czasie przepadają. Czy to oznacza, że pieniądze nie będą przepadać po określonym terminie? Większość regulaminów firm oferujących karty podarunkowe przewiduje ich terminową ważność  -najczęściej rok, a płatność kartą podarunkową w sklepach w Polsce staje się coraz bardziej powszechna.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Golonko prezenty pieniądze

Kolonie i obozy w czasie pandemii. "Bardziej misja niż zarabianie pieniędzy"

Wyjazdy dla dzieci i młodzieży będą w czasie wakacji organizowane, ale w mocno ograniczonym zakresie. - W zeszłym roku w koloniach i obozach uczestniczyło blisko 1,3 mln uczestników. W tym roku liczba uczestników może spaść nawet do 1/3 tej liczby zeszłorocznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Kindler z Polskiej Izby Turystyki.
Zobacz więcej na temat:  wakacje kolonie dzieci Justyna Golonko turystyka

Budżet 2020. Eksperci: najważniejsze jest to, na co wydajemy środki

Budżet 2020 jest ambitny, bo pozbawiony deficytu. Wprawdzie zastosowano kilka drobnych tricków, żeby to się udało, ale należy ocenić to mimo wszystko jako osiągnięcie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 - Mariusz Adamiak, główny ekonomista banku PKO BP. Zaznaczył też, że dzieje się to mimo bardzo dużych wydatków takich jak np. wypłata 13 emerytury, ale także przy obniżeniu podatku dochodowego.
Zobacz więcej na temat:  budżet Polski pkb zmiany 2020 Justyna Golonko

Piotr Dardziński: polskie firmy wydają coraz więcej na badania i rozwój

Jak mówił w radiowej Jedynce Piotr Dardziński - prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz - nakłady na badania i rozwój to jest ten rodzaj inwestycji przeprowadzanych przez przedsiębiorców, który przynosi najlepsze efekty dla gospodarki, bo tworzy nowe technologie, czyli takie, na których osiąga się najwyższe marże. To przekłada się również na dobrze płatne miejsca pracy.
Zobacz więcej na temat:  badania rozwój Justyna Golonko