Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Monologue". Tomasz Daroch i jego pierwsza solowa płyta

- Kompozycja tej płyty powstawała przez pewien czas. Było to związane przede wszystkim z osobistą chęcią stworzenia płyty solowej, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem takiej okazji. Dlatego chciałem przekazać odbiorcom jak najwięcej swoich oryginalnych emocji - mówił w "Poranku Dwójki" wilolonczelista Tomasz Daroch. Pod koniec minionego roku ukazał się jego solowy debiut - "Monologue - Polish Solo Cello Works".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Daroch wiolonczela płyta Witold Lutosławski Paweł Siwek MUZYKA

Elżbieta Markowska. Wspomnienie w rocznicę śmierci

- Była konserwatystką o bardzo liberalnym spojrzeniu na otoczenie. Właściwie każde zachowanie potrafiła wytłumaczyć, choć nie każde akceptowała. Myślę, że właśnie ten zestaw cech spowodował, że kiedy nastąpił przełom lat 1989/90, właśnie ona została wybrana do zorganizowania Programu 2 - mówił w Dwójce dziennikarz Grzegorz Michalski, wspominając Elżbietę Markowską.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Markowska Magdalena Łoś Polskie Radio muzyka klasyczna

"Madonna z Dzieciątkiem". Kolejne arcydzieło na Zamku Królewskim w Warszawie

- Paolo Uccello był bardzo interesującym twórcą. Tworzył zarówno dla Medyceuszy, jak i innych magnatów z Florencji. Był uczniem Ghibertiego i przyjacielem Donatella. Pojawia się przy najważniejszych inwestycjach artystycznych tego okresu w katedrze florenckiej - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Potocka-Szawerdo, kuratorka pokazu obrazu artysty pt. "Madonna z Dzieciątkiem" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski malarstwo Jakub Kukla SZTUKA Florencja renesans

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Aktor i reżyser miał 67 lat

Zmarł Tadeusz Bradecki, aktor, reżyser, pedagog związany z PWST w Krakowie. Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Bradecki Krzysztof Kieślowski Krzysztof Zanussi Tadeusz Konwicki Teatr Laboratorium Stary Teatr w Krakowie Teatr Narodowy w Warszawie Konrad Swinarski

Jacek Trznadel. Jeden z mistrzów "pokolenia współczesności"

 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Jacek Trznadel literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Andrzej Waśko Polska Akademia Nauk

Stefan Kisielewski. Indywidualista i prowokator

- Ważną decyzją Stefana Kisielewskiego było wejście do Sejmu jako poseł. Po tym jak Gomułka zaczął odchodzić od założeń Października '56, Jerzy Giedroyc zadał pytanie o to, jak powinien zachować się on i inni członkowie koła "Znak". A Kisielewski przecież podkreślał, że to Gieroyc go stworzył jako pisarza, choć przyznawał, że często się różnią w poglądach - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Kisielewski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski