Polskie Radio
Section05
geografia

Brazylia - jej roślinność, tradycje i folklor

W "Opowieściach ludów świata" odwiedzimy Brazylię, jedno z największych państw świata, które zajmuje połowę Ameryki Południowej. Rozciąga się wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i jednej z największych rzek na ziemi – Amazonki. Jego stolicą jest Rio de ja Neiro, językiem zaś Portugalski - w odróżnieniu do innych hiszpańskojęzycznych krajów kontynentu. Jest to pozostałość po kolonialnej przeszłości tej części świata.
Zobacz więcej na temat:  geografia opowiadanie DAB+

Madagaskar. Park Narodowy Masoala

Wyprawa Szymona Radzimierskiego, trzynastoletniego podróżnika na Madagaskar, zaowocowała widokami niezwykłych roślin i zwierząt. Widok wielometrowych korzeni pod którymi dało się przejść jak przez wrota do innego wymiaru oraz spotkanie z wielorybami a także przyglądanie się uprawie wanilii sprawiły, że ta podróż zapadła mu głęboko w pamięć. Jak wspomina ją młody autor audycji? Posłuchaj i zobacz video.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opowiadanie geografia

Wulkany Afryki ich legendy

W tym wydaniu "Opowieści ludów świata", do której wysłuchania warto otworzyć mapę świata, czeka nas wędrówka szlakiem największych wulkanów na naszej planecie. Ta bajkowa podróż powiodła nas przez ogniste góry Europy. Na Islandii i We Włoszech oraz prze Pacyficzny Pierścień Ognia na Oceanie Spokojnym, otaczający niemal wszystkie kontynenty tej części Ziemi. Tam poznaliśmy legendy Azjatyckich wulkanów Japonii oraz Indonezji, Polinezyjskich na Hawajach i Andyjskich w najwyższych górach Ameryki Południowej. Teraz czas na Afrykę.
Zobacz więcej na temat:  edukacja legendy geografia opowiadanie

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
Zobacz więcej na temat:  podróże opowiadanie edukacja geografia legendy Hawaje

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
Zobacz więcej na temat:  podróże opowiadanie edukacja DAB+ geografia

ANALIZA Netflix i jego mapy. Historia błędów i kłamstw

Nie milkną kontrowersje wokół mapy w serialu na platformie Netflix przedstawiającej niemieckie nazistowskie obozy śmierci nałożone na obszar współczesnej Polski. Tymczasem okazuje się, że błędy i przekłamania znajdują się nie tylko w tym odcinku i nie tylko w tej produkcji dostępnej na platformie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy historia Polski Niemcy II wojna światowa netflix Holokaust mapy mapa ZSRR 1939 1945 geografia Mateusz Morawiecki MSZ premier Jarosław Gowin Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sebastian Kaleta

Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Archeolodzy odnaleźli w jaskini najstarsze szczątki człowieka z ziemii polskich - dwa paliczki ze szkieletu ludzkiego dziecka. Drobne kosteczki liczą sobie 115 tysięcy lat i budzą ogromną antropologiczną sensację. Na jakiej podstawie odkrywcy stwierdzają, że szczątki należały do neandertalczyka?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia antropologia odkrycia i ciekawostki odkrywcy NAUKA geografia paleontologia