Polskie Radio
Section05
gospodarka bezpieczeństwo

Rząd chce przerwać proceder oszukiwania starszych ludzi

Od lat nie cichną doniesienia o pladze oszustw, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Niczego nieświadomi konsumenci zapraszani są na pozornie niezobowiązujące pokazy handlowe, a następnie przekonywani do zakupu zbędnych przedmiotów i usług. - Niemal wszystkie te pokazy związane są z potrzebą wzięcia kredytu. Wystosowaliśmy apel do banków, aby starały się nie uczestniczyć w tego typu praktykach - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA oszustwa gospodarka bezpieczeństwo

Kiedy w samolocie nie ma miejsc. Overbooking i bumping

Wakacje to tradycyjnie sezon strajków w liniach lotniczych - jutro protestować będą pracownicy Ryanaira. To jednak nie jedyna przykrość, która może nas spotkać na urlopie. Zdarza się, że linie lotnicze dopuszczają do overbookingu, czyli sprzedają więcej miejsc, niż jest dostępne w danym samolocie lub hotelu. Warto wiedzieć, jak można minimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy już się w niej znajdziemy.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka turystyka lotnictwo hotel turystyka gospodarka bezpieczeństwo

Wyrok SN. To bank będzie musiał wykazać niedbalstwo klienta

Ważny wyrok dla konsumentów. Sąd Najwyższy przyznaje rację kobiecie, która padła ofiarą hakerów i straciła 60 tysięcy złotych. Wcześniej sąd niższej instancji obarczył ją winą. Zgodnie z prawem, jeśli klient korzystał z bezpiecznego komputera, to może domagać się od banku zwrotu wykradzionych pieniędzy. Banki zbroją się więc w najnowsze zabezpieczenia, a klienci wkrótce dostaną jeszcze jeden oręż - pomoc banku w razie wysłania przelewu pod zły adres.
Zobacz więcej na temat:  banki bezpieczeństwo Sąd Najwyższy hakerzy gospodarka bezpieczeństwo