Polskie Radio
Section05
gospodarka budżet domowy

poradnik Dodatek węglowy. Sprawdź, jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek

W środę weszły w życie przepisy o dodatku węglowym. Jest on przeznaczony dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Dla ubiegających się o te pieniądze nie ma kryterium dochodowego, czyli dostają je wszyscy uprawnieni bez względu na ich sytuację majątkową.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel Ministerstwo Klimatu i Środowiska inflacja Sejm gospodarka budżet domowy rodzina piec energetyka

Nieubłagana demografia. Czym jest stopa zastąpienia?

Sytuacja demograficzna w Polsce nie jest najlepsza, a potwierdzeniem tego są dane GUS, z których wynika, że polskie społeczeństwo starzeje się w coraz szybszym tempie. Już w 2060 roku emerytów ma być więcej niż pracujących. Z wyliczeń KE wynika, że stopa zastąpienia, czyli relacja pierwszej emerytury do ostatniej pensji, spadnie do około 25 procent.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Justyna Golonko gospodarka budżet domowy

Mieszkanie w Warszawie będzie droższe

Czynsze bazowe w centrum Warszawy będą rosnąć ze względu na niską dostępność powierzchni oraz coraz wyższe koszty budowy. Niewykluczone, że w miastach regionalnych też będą obserwowane wzrosty ze względu na rosnące koszty budowy - mówi portalowi PropertyNews.pl Dawid Samoń, analityk z działu badań i analiz w Savills. Rynek nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce kontynuuje wzrosty. Podaż w pierwszej połowie roku na dziewięciu głównych rynkach przekroczyła granicę 10 milionów mkw.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa mieszkania gospodarka budżet domowy