Polskie Radio
Section05
język ojczysty

Pani minister, ministra czy ministerka? Dyskusja wokół żeńskich form nazw zawodów i tytułów

Coraz więcej pań chce, aby używać wobec nich form żeńskich. Część z tych form, jak choćby ministra, może budzić kontrowersje, ale - jak podkreśla Rada Języka Polskiego - są one systemowo dopuszczalne. A jak dodają rozmówcy dziennikarza Krzysztofa Polasika - każdy ma prawo być nazywany tak, jak sam sobie życzy być nazywanym.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych język polski językoznawstwo język ojczysty feminatywy

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia – można to dostrzec, ponieważ w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski język ojczysty ewolucja językoznawstwo Piotr Łodej Trójka

Języki zagrożone i powoli ginące. Jak można ocalić je od zapomnienia?

Na świecie w użyciu jest blisko sześć tysięcy języków. Jak jednak przewidują specjaliści, do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich. W Polsce języki zagrożone i powoli ginące to między innymi kaszubski i łemkowski, a także wilamowski. Dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o zanikających językach i przedstawia przykłady, jak można tego uniknąć.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i eksperyment językowy

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Ma ono na celu podkreślenie różnorodności językowej świata. Z tej okazji w Czwórce pojawiła się Zuzanną Wojtukiewicz - studentka lingwistyki stosowanej, która jest autorką nietypowego, językowego eksperymentu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język ojczysty język polski Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Weronika Puszkar obcokrajowcy nauka języków obcych eksperyment

TYLKO U NAS Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Prof. Jerzy Bralczyk: ma uświadomić, że język jest wartością

- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma uświadomić, że język jest wartością - cywilizacyjną, kulturową, i że powinniśmy dbać o te języki, które mogłyby inaczej zginąć, myśleć o nich; refleksja w języku jest zawsze ważna - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Bralczyk język ojczysty język polski językoznawstwo społeczeństwo

Język polski dla obcokrajowców. Co ich śmieszy, a co jest trudne?

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. My mówimy w tym języku od dziecka, choć zdarza się, że sprawia nam problemy. Dla obcokrajowców jest prawdziwym wyzwaniem - Chińczycy mają problem z naszym "r", osoby anglojęzyczne z przypadkami. A jak jest z ortografią?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz język polski język ojczysty języki obce NAUKA edukacja Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Czy gwara góralska jest nadal popularna?

Język polski to także liczne gwary, a chyba najbardziej znaną jest ta góralska ze Skalnego Podhala. - Gwara będzie wtedy żywa, jak będziemy jej używać na co dzień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, góralski muzyk i etnograf. Czy dziś cieszy się ona taką samą popularnością jak kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gwara góralska gwara język ojczysty język polski góralki górale Krzysztof Trebunia-Tutka Bartłomiej Koszarek

Sztuczna inteligencja Słowem Roku 2023. Sprawdź pozostałe wyróżnione słowa

Najważniejszymi słowami roku 2023 okazały się "sztuczna inteligencja", "wybory" oraz "inflacja". Decyzję podejmowała ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego oraz internauci w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 słowotwórstwo język polski język ojczysty poprawna polszczyzna plebiscyt konkurs Uniwersytet Warszawski NAUKA