Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

Bezcenne malowidła ścienne w prywatnych domach w Gwatemali

Choć upadek klasycznej cywilizacji Majów datuje się na początek drugiego tysiąclecia n.e., to potomkowie tej kultury żyją do dziś. Oblicza się, że Indian różnych majańskich grup etnicznych jest około ośmiu milionów, a najwięcej z nich mieszka obecnie w Gwatemali. I właśnie do jednego z takich majańskich miasteczek, położonych w górzystym regionie środkowo-zachodniej Gwatemali, dotarli kilka lat temu polscy archeolodzy zwabieni informacją o intrygujących malowidłach.
Zobacz więcej na temat:  Majowie Katarzyna Kobylecka archeologia Gwatemala fresk

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Czym jest prawda?

7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone - po raz trzydziesty - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami zostało czworo wybitnych uczonych z czterech obszarów badawczych. W Dwójce spotkaliśmy się ze zdobywcą tego lauru z zakresu nauk humanistycznych i społecznych - prof. Cezarym Cieślińskim - logikiem i filozofem z Wydziału Filozofii UW.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Dwójka Katarzyna Kobylecka

Złoty medalion Haralda Sinozębego od kilku lat wzbudza kontrowersje i spory

Wśród mediewistów i badaczy średniowiecznej Skandynawii ten przedmiot budzi spory. Złoty medalion drugiego, historycznego króla Duńczyków Haralda Sinozębego (910-986) miał być złożony do tymczasowego grobu władcy na wyspie Wolin, bo tam Harald zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie. Medalion został odnaleziony, ale czy jest autentyczny?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Skandynawia Wolin dysk Dania

Dzwonki, brzękadełka, grzechotki. Archeologiczne instrumenty muzyczne w polskich zbiorach

Zakończył się kilkuletni program dotyczący archeologicznych instrumentów muzycznych w polskich zbiorach. Badania finansowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki) miały na celu analizę akustyczną instrumentów samobrzmiących: tj. dzwonków, brzękadeł i grzechotek ceramicznych, które trafiły do kolekcji muzealnych głównie dzięki pracom archeologicznym.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia instrumenty muzyczne odkrycia i ciekawostki MUZYKA

Maurycy Mochnacki, postać tragiczna, jak całe pokolenie romantyków

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina. Uczestnik powstania listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik, działacz emigracyjny. Jego szczątki spoczęły w sobotę (27.11) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. - Jest to postać tragiczna, dzieląca pewne cechy z całą generacją - mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe emigracja romantyzm Katarzyna Kobylecka

Kiedy człowiek zaczął dbać o higienę? Można być zaskoczonym

Kiedy zrodziła się w człowieku potrzeba dbania o czystość własnego ciała? I jak była ona realizowana w różnych okresach historii? Pierwsze skanalizowane miasto znajdowało się w Dolinie Indusu. Jego wyrafinowana infrastruktura datowana jest na rok... 2500 p.n.e. - To było duże miasto, domy były murowane - mówi Agnieszka Krzemińska, z wykształcenia archeolog, publicystka naukowa.
Zobacz więcej na temat:  czystość półwysep arabski woda Katarzyna Kobylecka

Egipt i fenomen skalnych grobowców

Gościem audycji była dr Marta Kaczanowicz - laureatka programu Start 2021. Co roku spośród tysiąca zgłoszonych kandydatur Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłania setkę młodych badaczy, którzy nie przekroczyli 30. roku życia i przyznaje zwycięzcom stypendia w wysokości 28 tys. zł. Ma to wspomóc młodych naukowców w rozwijaniu ich świetnie zapowiadających się karier badawczych.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA archeologia Egipt Dwójka Katarzyna Kobylecka