Polskie Radio
Section05
Maciej Pieprzyca

Powstaje film o legendarnej alpinistce. Autorka scenariusza: Wanda Rutkiewicz parła do przodu i zdobywała

Powstaje film o Wandzie Rutkiewicz, słynnej zdobywczyni najwyższych szczytów. - Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem było dla mnie, po tym jak zapoznałam się z całym życiem Wandy Rutkiewicz, wyjęcie takiego fragmentu, który opowie o niej najlepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Podgórska, autorka scenariusza. Który moment życia himalaistki zobaczymy w produkcji?
Zobacz więcej na temat:  film polski Wanda Rutkiewicz Joanna Sławińska

"Portret kobiety w ogniu" - opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas

Moc atrakcji czeka kinomanów w najbliższy weekend. Swoich kinowych premier doczekały się m.in produkcje filmowe w reżyserii Macieja Pieprzycy, "Ikar. Legenda Mietka Kosza", "Rzeka" - dramat produkcji niemiecko - polsko - kazachskiej czy francuski dramat "Portret kobiety w ogniu". Z kolei miłośnicy fantasy będą mogli poznać dalszy ciąg przygód Diaboliny w filmie "Czarownica 2". 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM KULTURA recenzja Angelina Jolie festiwal filmowy w Gdyni Joanna Sławińska Artur Cichmiński Warszawski Festiwal Filmowy

Biografia Mieczysława Kosza

– Mieczysławowi Koszowi przyszło żyć wtedy, gdy ciężko było być niewidomym i ciężko było być jazzowym pianistą. Pracował w zakopiańskich kawiarniach, gdzie grał na fortepianie. Chciał grać tam standardy jazzowe, jego naturalną muzykę, którą czuł, którą kochał, ale co jakiś czas podchodził ktoś z kierownictwa i mówił, że ma grać muzykę przeznaczoną do grania w kawiarniach – opowiadał Mateusz Matyszkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA KSIĄŻKA Mateusz Matyszkowicz