Polskie Radio
Section05

muzyka tradycyjna

Wkraczamy w czas letnich festiwali i słuchamy dud irlandzkich... w Polsce!

Letnie przesilenie za nami, możemy już pełnoprawnie cieszyć się latem! O najbliższych folkowych rozrywkach, które zaserwuje nam wakacyjny sezon, słuchaliśmy w piątkowym magazynie "Źródła". Wróciliśmy także na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, gdzie na Targowisku Instrumentów pochłonął nas "dudziarski kosmos".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Piotr Kędziorek lato

O świętym Janie w kulturze tradycyjnej

Święty Jan był jednym z najważniejszych świętych we wczesnej kulturze chrześcijańskiej. Jak jego ranga wpłynęła na to, że stał się "patronem" letniego przesilenia? Czy, obchodząc dzisiejsze "Wianki", pamiętamy jeszcze o św. Janie? O tej biblijnej postaci i wadze związanych z nią świąt usłyszeliśmy w archiwalnym nagraniu etnografa Krzysztofa Kubiaka. Natomiast o współczesnych obchodach nocy świętojańskiej i roli św. Jana we współczesnej kulturze mówił dr hab. Tomasz Rokosz z KUL.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Magdalena Tejchma

By tradycji stało się zadość

Ostatni tydzień czerwca tradycyjnie należał do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Niestety pandemia koronawirusa zmieniła terminy wielu festiwali, nie inaczej było z imprezą kazimierską – już po raz drugi odbędzie się ona pod koniec sierpnia. W Źródłach podtrzymujemy jednak ponad pięćdziesięcioletnią tradycję! W audycji zabrzmiały nagrania laureatów Baszty z roku 2020! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Kuba Borysiak

Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki cz. 2 Jan Krzeptowski z Gąsieniców zwany Sabałą

Sabała przeniósł do naszych czasów tę najstarszą kulturę, którą pamiętał jeszcze z młodości od swoich przodków. Żył w XIX w., parał się pasterstwem, myślistwem, niekiedy i zbójnictwem. Brał udział w Powstaniu Chochołowskim przeciw austriackiemu zaborcy. W starszym wieku został przewodnikiem tatrzańskim.  Sabała był ulubionym muzykiem dra Tytusa Chałubińskiego. Jeden z zakopiańskich pomników przedstawia Chałubińskiego z Sabałą, trzymającym złóbcoki…
Zobacz więcej na temat:  Podhale Krzysztof Trebunia-Tutka Kuba Borysiak legendy kultura ludowa góralska muzyka tradycja

O gusłach i guślarzach

U niejednego skrzypce zawieszone na ścianie grały same. Instrumenty innych zdawały się być przeklęte – choć (w rękach pierwotnego właściciela) brzmiały pięknie, nikt nie chciał ich tknąć. A zaginiony rulon, na którym zapisane były tajemnicze zaklęcia pozwalające posiadaczowi zwoju pięknie grać? Muzykanci, chcąc zyskać sławę i grać wyjątkowo, uciekali się niekiedy do konszachtów z pozaziemskimi, nieczystymi mocami. Praktyki takie zwano ogólnie „gusłami”, a władające nimi osobami „guślarzami”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Andrzej Bieńkowski

Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Piotr Gliński: przywraca to, co zapomniane

- Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej przywraca polskiemu i nie tylko polskiemu słuchaczowi, uczestnikowi kultury - ten okres, który był w dużej mierze zapomniany, tych wielu wspaniałych artystów - powiedział w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W środę w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się konferencja prasowa podsumowującą projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chopin digitalizacja KULTURA MUZYKA społeczeństwo POLSKA