Polskie Radio
Section05

niepodległość

Akcja #MojaFlaga. Wicedyrektor biura "Niepodległa": z dumą wywieśmy biało-czerwone barwy

- Biało-czerwona flaga towarzyszy nam w momentach, w których szczególnie się jednoczymy, w chwilach silnych emocji. (…) Jej wywieszenie to również znak solidarności z Polakami, którzy są od nas daleko, ale cały czas stanowią z nami naród polski - powiedział Wojciech Kirejczyk, wicedyrektor biura programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel flagi państwowe polityka

110. rocznica powstania Związku Strzeleckiego

23 kwietnia 1910 r. we Lwowie zarejestrowano Związek Strzelecki. Oficjalnie powstał jako stowarzyszenie sportowe w zaborze austriackim. Faktycznie był paramilitarną organizacją cieszącą się poparciem austriackich czynników wojskowych przygotowujących się do wojny z Rosją. O historii oraz działalności związku mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski II Rzeczpospolita

TYLKO U NAS Pierwsza Wigilia w Niepodległej. Posłuchaj niezwykłego wspomnienia

Jak obchodzono Wigilię sto lat temu w Warszawie? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna zachowało się nagranie wspomnień żołnierza 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w grudniu 1918 roku pełnił służbę na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety, nie zachowało się nazwisko świadka historii. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wigilia Zamek Królewski Boże Narodzenie Boże Narodzenie 2019 odzyskanie niepodległości

Premier: to kobietom zawdzięczamy przechowanie polskości

- W naszych czasach współczesnych panie jesteście tą pochodnia wolności, pochodnią prawdy, które stałyście wtedy po właściwej stronie we wszystkich zmaganiach z władzą komunistyczną - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Kobiety w walce o niepodległość" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier PRL Muzeum Żołnierzy Wyklętych społeczeństwo