Polskie Radio
Section05
Order Orła Białego

Państwo Maksymiukowie z wizytą w Dwójce. "Pisanie koncertu to trudny czas dla kompozytora i żony"

- Strasznie trudno jest napisać koncert na fortepian. Ostatni koncert, który mi się podoba, pochodzi z 1921 roku, to III Koncert fortepianowy Prokofiewa. Od tego momentu nie bardzo się udawały te koncerty - powiedział w Dwójce Jerzy Maksymiuk, który do naszego studia przybył ze swoją żoną Ewą Piasecką. Maestro pracuje właśnie nad nową kompozycją na fortepian.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Andrzej Sułek Ewa Piasecka Order Orła Białego Dwójka KULTURA MUZYKA

Order Orła Białego dla ks. Blachnickiego. Prezydent: budował wewnętrzne poczucie wolności

Prezydent odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. To najwyższe i najstarsze polskie odznaczenie państwowe. Andrzej Duda przekazał je na ręce przedstawicieli wspólnot założonych przez kapłana. Uroczystość odbyła się w Krościenku, gdzie mieści się centrum Ruchu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Order Orła Białego społeczeństwo

Joanna Wnuk-Nazarowa: w planach mam utwory na wielkie składy

- Zaczęłam nowe życie. Od 2018 roku napisałam już ze cztery utwory symfoniczne i operę. Mam również niezrealizowane dotąd plany utworów na wielką orkiestrę symfoniczną - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka, była minister kultury i sztuki oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Dama Orderu Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Andrzej Sułek kompozytor Order Orła Białego KULTURA

Joanna Wnuk-Nazarowa: Order Orła Białego poświęcam mojemu ojcu

- Jestem głęboko wdzięczna kapitule i Panu Prezydentowi za przyznanie najwyższego odznaczenia, jakie Rzeczpospolita ustanowiła. Na wieść o tym zadrżało moje serce, byłam wszak świadkiem, kiedy Order Orła Białego odbierali moi mistrzowie, a później wielcy przyjaciele: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Mieczysław Tomaszewski - mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa, odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego w Święto Trzeciego Maja. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Order Orła Białego Witold Banach

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. "W uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości RP"

- Zarówno Dama jak i Kawaler Orderu Orła Białego, Joanna Wnuk-Nazarowa i Stanisław Mieczysław Gebhardt, są absolutnie postaciami znamienitymi, oboje wnieśli niezaprzeczalny, absolutny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Joanna Wnuk-Nazarowa Order Orła Białego społeczeństwo

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta RP. Odznaczenie przyznano podczas oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda kancelaria prezydenta Ukraina Order Orła Białego

Premier Morawiecki: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Komitet Obrony Robotników (KOR) był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w Polskiej Republice Ludowej. - KOR był również organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ Solidarność Andrzej Duda Order Orła Białego Piotr Naimski Mirosław Chojecki Antoni Macierewicz PRL HISTORIA historia PRL historia Polski

Ordery Orła Białego. Macierewicz: przyjmujemy odznaczenie w imieniu walczących o niepodległość

- Przyjmujemy to odznaczenie w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość – powiedział udekorowany w piątek Orderem Orła Białego Antoni Macierewicz. W związku z 46. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników prezydent odznaczył Orderami Orła Białego założycieli i działaczy tej organizacji - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Order Orła Białego Antoni Macierewicz Andrzej Duda historia Polski KOR

Piotr Naimski: nie ma niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa

Ostatnie 30 lat to były zmagania o niezależność energetyczną Polski. Niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa nie będzie - podkreślił odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego Piotr Naimski, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR) oraz działacz ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Order Orła Białego Andrzej Duda Piotr Naimski Antoni Macierewicz Mirosław Chojecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ Solidarność społeczeństwo

Ordery Orła Białego dla działaczy KOR. Prezydent uhonorował m.in. Piotra Naimskiego i Antoniego Macierewicza

- Kiedy Polska była już wolna, wiele dróg w polityce się porozchodziło, ale nie mam wątpliwości, że każdy z panów ma przekonanie, iż działał dla wolnej Polski i jej umacniania - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wręczył Ordery Orła Białego Mirosławowi Chojeckiemu, Antoniemu Macierewiczowi i Piotrowi Naimskiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Order Orła Białego Andrzej Duda Piotr Naimski Antoni Macierewicz społeczeństwo historia Polski KOR