Polskie Radio
Section05
pegasus

"Próbuje się z tego zrobić aferę polską". Prof. Jabłoński o przesłuchaniu w PE ws. Pegasusa

- Na pewno wysłuchanie w PE służy odsunięciu podejrzeń od Izraela i przesunięciu uwagi opinii publicznej na Polskę. Sprawy nie dałoby się jednak wprost wykorzystać przeciwko Polsce, gdyby nie pomoc wewnętrzna - to, co zrobili z tej sprawy niektórzy politycy i media. Pegasus stał się aferą polską, a nie międzynarodową - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog z KUL prof. Arkadiusz Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Izrael pegasus służby i bezpieczeństwo podsłuch podsłuchy Parlament Europejski

Sejmowa komisja zbada techniki operacyjne służb? Stankowski: niebezpieczny dla opozycji temat

- Opozycja nie ma żadnego interesu politycznego w tym, żeby powstała sejmowa komisja ds. technik operacyjnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".  - Po pierwsze, ta komisja miałaby się zająć wykorzystywaniem technik operacyjnych za czasów, kiedy rządziła PO, a to już jest bardzo niebezpieczny dla opozycji temat, po drugie - opozycja ma swoją zabawkę w postaci komisji senackiej - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński Adrian Stankowski polityka pegasus służby specjalne NIK

Gmyz: Citizen Lab przesłało do NIK-u informację, że nie stwierdzono używania oprogramowania Pegasus

- To, co stało się wczoraj, było wprowadzeniem w błąd opinii publicznej. Mieliśmy do czynienia z hucpą, ponieważ jeszcze kilka dni temu mówiło się o 500 zainfekowanych urządzeniach, a teraz to stopniało do trzech. Moim zdaniem to też nie jest pewnie, ponieważ nie usłyszeliśmy od NIK-u żadnych dowodów, że doszło do zainfekowania tych trzech urządzeń - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA pegasus NIK polityka afera podsłuchowa

"Autokompromitacja NIK". Marek Wróbel o konferencji prasowej ws. Pegasusa

Nie rozumiem, co tu się stało. Pojawiają się teorie spiskowe, że to są "agenci Jarosława Kaczyńskiego, którzy mają skompromitować ostatnią niezależną instytucję w Polsce". Dla mnie to jest bardzo dziwne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej, odnosząc się do konferencji prasowej NIK ws. Pegasusa. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Samuel Pereira z portalu tvp.info i dr Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Samuel Pereira POLSKA polityka Najwyższa Izba Kontroli NIK Marian Banaś inwigilacja pegasus

W Izraelu będzie śledztwo ws. Pegasusa. Na liście podsłuchiwanych syn byłego premiera

W związku ze sprawą dotyczącą podsłuchiwania bliskich współpracowników byłego premiera Benjamina Netanjahu i innych postaci życia publicznego za pośrednictwem programu podsłuchowego Pegasus władze Izraela domagają się niezależnego śledztwa. Dziennik Cacalist podał, że policja używała oprogramowania mimo braku nakazu sądowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Azja pegasus służby i bezpieczeństwo afera podsłuchowa

Nieoficjalne informacje o inwigilacji Pegasusem w NIK. Stanisław Żaryn stanowczo dementuje

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oświadczył, że "nieprawdziwe są doniesienia o rzekomej inwigilacji pracowników NIK przez służby specjalne". Jak podał, oświadczenie wiąże się "z pojawiającymi się insynuacjami inspirowanymi przez Mariana Banasia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn służby specjalne pegasus inwigilacja

Komisja ws. Pegasusa. Lodowski: stopień rozdmuchania tej sprawy jest niewyobrażalny

- Inwigilacja zawsze jest tematem interesującym, ale jeśli chodzi o stopień rozdmuchania tej sprawy, podejście do niej i sposób kwalifikacji poszczególnych działań, to jest to coś jest dla mnie kompletnie niewyobrażalnego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi audycji byli także Michał Płociński ("Rzeczpospolita") oraz Piotr Semka ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 inwigilacja pegasus komisja śledcza Miłosz Lodowski Michał Płociński Piotr Semka

Komisja ws. Pegasusa. Sachajko o "twardych warunkach" Kukiza

Paweł Kukiz chce powołania komisji, która systemowo zbadałaby działania polskich służb ws. inwigilacji, jej powołanie utrudnia jednak opozycja. - Paweł Kukiz postawił twardy warunek, by ta komisja nie była wykorzystywana do walki politycznej - skomentował w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Kukiz'15 pegasus Paweł Kukiz Jarosław Sachajko Piotr Gociek Sygnały Dnia

SONDAŻ Większość Polaków twierdzi, że służby specjalne powinny mieć dostęp do nowoczesnych systemów. Nowy sondaż

Ponad połowa badanych Polaków (53 proc.) uważa, że służby specjalne powinny mieć dostęp do nowoczesnych systemów informatycznych umożliwiających pozyskiwanie informacji m.in. na smartfonach - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  pegasus służby specjalne technologie sondaże bezpieczeństwo technika POLSKA służby i bezpieczeństwo

Sprawa Pegasusa. Woyciechowski: formułowane są zarzuty, ale nie daje się żadnych dowodów

- Dzisiaj poza oświadczeniem kilku pracowników Citizen Lab tak naprawdę nic nie mamy. Osoby, które znają się na tej technologii i potrafią weryfikować informacje, nie mają materiału, który mógłby zostać poddany analizie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert do spraw służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Piotr Woyciechowski Dorota Kania

Sejmowa komisja ds. Pegasusa. Monika Pawłowska: dużo hałasu o nic

- Jeżeli nawet Pegasus był wykorzystywany, to zapewne zgodnie z prawem - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Monika Pawłowska, przekonując, że powołanie sejmowej komisji śledczej to "wiele hałasu o nic". - Wolałbym, by komisja powstała, zawsze przy okazji jej prac mogą wyjść dodatkowe informacje - odpowiadał zaś poseł Paweł Szramka z KP Polskie Sprawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Stanisław Janecki pegasus służby specjalne komisja śledcza Paweł Kukiz podsłuchy

Sprawa Pegasusa. Kamiński: program został zakupiony w 2012 i korzystano z niego za rządów Tuska i Kopacz

Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych w liście do przewodniczącego senackiej komisji ds. inwigilacji wykazał, że program do kontroli operacyjnej zakupiono w 2012 r. Z informacji przedstawionych przez ministra wynika również, że używany był on w czasie, gdy na czele rządu stali Donald Tusk oraz Ewa Kopacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mariusz Kamiński Donald Tusk pegasus