Polskie Radio
Section05
pegasus

"To polityczny atak na służby specjalne". Mariusz Kamiński odpiera zarzuty opozycji ws. Pegasusa

- Nie ma żadnych nadużyć w pracach operacyjnych polskich służb specjalnych - podkreślił szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Minister przyznał, że najważniejszym politycznym wyzwaniem powinna być teraz trudna sytuacja międzynarodowa, a nie głoszenie "fake newsów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Kamiński Sejm Senat pegasus

"Jest w pewnym sensie uprawniony". Prof. Kazimierz Kik o wypowiedzi hiszpańskiego europosła

- Esteban Gonzalez Pons jest w pewnym sensie uprawniony do tego typu słów. Pamiętajmy, że polityką państw europejskich nie kierują państwa, tylko partie polityczne stojące na czele rządów, czyli układ sił politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik, odnosząc się do wypowiedzi hiszpańskiego europosła, który chce "spróbować pomóc zmienić władze" w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazimierz Kik Dorota Kania Unia Europejska Europa polityka Polska w Unii Europejskiej POLSKA pegasus

"Obnażył prawdziwe intencje opozycji". Czerwińska o słowach europosła Ponsa

Rzecznik PiS Anita Czerwińska,oceniła, że "wypowiedź posła PE Estebana Gonzaleza Ponsa dla Euractiv.pl była skandaliczna". - Obnażyła prawdziwe intencje opozycji, której chodzi tylko o to, aby obalić w Polsce demokratycznie wybrany rząd - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anita Czerwińska PiS Prawo i Sprawiedliwość polityka inwigilacja pegasus Sejm Senat Parlament Europejski UE Unia Europejska

"Unijni urzędnicy chcą zmienić władzę w Polsce". Liziniewicz o słowach wiceszefa EPL

- Słowa wiceszefa Europejskiej Partii Ludowej to próba upokorzenia Polski i bezczelne pokazanie tego, że Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i unijni urzędnicy mają po prostu motywy polityczne. Urzędnicy Unii dążą do tego, żeby zmienić władzę w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska pegasus

Kuriozalne słowa hiszpańskiego europosła. Zapowiedział, że chce pomóc "zmieniać władzę w Polsce"

- Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski - zadeklarował w wywiadzie dla portalu euractiv.pl hiszpański europoseł Esteban González Pons. To on - jak pisze portal - ma pokierować "misją Parlamentu Europejskiego ws. zbadania informacji nt. nielegalnego użycia szpiegowskiego oprogramowania Pegasus przeciwko politykom opozycji". Przedstawiciele strony rządowej podkreślają, że to kompromitacja unijnych organów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska pegasus polityka

Sprawa "farmy trolli" w inowrocławskim ratuszu. "Przez tę sprawę Brejzę odsunięto od kampanii"

- To rzeczywiście mogło mieć znaczenie, ponieważ władze PO oszacowały wtedy, że powiązanie Krzysztofa Brejzy z tą sprawą może mieć wpływ na wizerunek partii i on został odsunięty od zarządzania kampanią - mówił w Polskim Radiu 24 red. Marcin Habel, redaktor naczelny "Gazety Pomorskiej", "Ekspresu Bydgoskiego" i "Nowości Dziennika Toruńskiego", odnosząc się do sprawy tzw. farmy trolli w inowrocławskim ratuszu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA polityka samorząd inwigilacja pegasus Inowrocław

"W Polsce takie narzędzia są używane pod kontrolą sądową". Gmyz o Pegasusie

- Jeśli w "Gazecie Wyborczej" znany sędzia mówi, że wnioski ws. podsłuchów "klepał z automatu", to wystawia sobie jak najgorsze świadectwo, powinien jednak czytać to, co otrzymuje. Jeśli tak rzeczywiście było, to mamy problem po stronie sądownictwa, a nie służb specjalnych - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie i dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA podsłuchy służby i bezpieczeństwo podsłuch pegasus

"Kukiz określił horyzont czasowy". Politolog ocenił szanse na powstanie komisji

- Inicjator powołania komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus, czyli Paweł Kukiz, określił pewien horyzont czasowy. W ciągu miesiąca będziemy mieli wiedzę, czy komisja powstanie, czy nie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby specjalne bezpieczeństwo pegasus komisja śledcza opozycja Paweł Kukiz Kukiz'15 Borys Budka Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość polityka POLSKA

"To jest demontaż państwa". Piotr Cywiński o powołaniu komisji śledczej

- Powołanie takiej komisji oznacza nic innego jak demontaż państwa, ponieważ takich spraw się nie rozpatruje publicznie. Są to sprawy tajne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (Telewizja Polska) i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny"). 
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka komisja śledcza Najwyższa Izba Kontroli podsłuch Senat inwigilacja Polskie Radio 24 Sejm

Prof. Rafał Chwedoruk o komisji śledczej ds. Pegasusa: jej wpływ na politykę nie będzie rewolucyjny

- Nasza wiedza, bez względu na to, czy powstanie komisja sejmowa z uprawnieniami śledczymi, czy też wszystko zatrzyma się na etapie komisji senackiej, będzie ograniczona - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog (Uniwersytet Warszawski) o doniesieniach ws. Pegasusa.
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk

"Mam nadzieję, że nie zamieni się w cyrk". Kozłowski o sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa

- Nie jest w interesie naszego państwa, żeby 20 mln ludzi słuchało o tym, jak wygląda praca służb specjalnych od kuchni. Mam nadzieję, że posłowie zachowają się odpowiedzialnie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Kozłowski ("Fakt"). Gośćmi byli również Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka pegasus komisja śledcza służby i bezpieczeństwo

Brejza był podsłuchiwany? Kosiński: jego zeznania kojarzą się z publicystyką polityczną

- Zeznania Pana Krzysztofa Brejzy bardziej kojarzą mi się z publicystyką polityczną. Dużo tutaj mówimy hasłami, o tym, że PiS lubi podsłuchiwać ludzi, że to standardy PiS-owskie, a wciąż mało mamy konkretów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność", tysol.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pegasus polityka Jarosław Kaczyński PiS Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś NIK