Polskie Radio
Section05
piosenka

Karolina Stanisławczyk łączy retro w muzyce i w motoryzacji

W paśmie "Na Luzie" gościliśmy wokalistkę, autorkę tekstów i kompozytorkę Karolinę Stanisławczyk. Nie każdy wie, że wielką miłością Karoliny są klimaty retro - zarówno jeżeli chodzi o motoryzację jak i muzykę. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców muzyka rozrywkowa Zbigniew Zegler motoryzacja kierowcy samochody prawo jazdy album piosenka samochody autonomiczne retro

"Czerwone maki na Monte Cassino". O legendarnej pieśni mówią jej twórcy

– Wszyscy zaśpiewaliśmy refren. I rozległ się szalony płacz, bo żołnierze, którzy bitwę przeżyli, byli niezmiernie wzruszeni – wspominał Gwidon Borucki, pierwszy wykonawca słynnej pieśni spod Monte Cassino. Jak wśród wojennej pożogi powstały "Czerwone maki"? I czy tytułowe kwiaty naprawdę rosły wtedy na zboczu włoskiego wzgórza? Posłuchaj opowieści świadków.
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino Władysław Anders II wojna światowa FILM kino Włochy wspomnienie piosenka

Lanberry. Dlaczego lubi drogę i co ją kręci w motoryzacji?

W jej garażu stoi Jaguar, a na antenie Polskiego Radia Kierowców przyznaje, że jest wielką miłośniczką bawarskiej stajni motoryzacyjnej. Gościem Zbigniewa Zeglera w paśmie "Na luzie" była Lanberry, która zdradza m.in. to, czego słucha w trasie, jakie są jej marzenia motoryzacyjne i kiedy zdała prawo jazdy. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców muzyka rozrywkowa Zbigniew Zegler Lanberry motoryzacja kierowcy samochody prawo jazdy album piosenka kabriolet samochody autonomiczne

Monodram pt. "Mój boski rozwód". Aneta Todorczuk: jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie

Monodram "Mój boski rozwód" w wykonaniu aktorki Anety Todorczuk to słodko-gorzka opowieść ze świetnymi kawałkami muzyczno-wokalnymi o nadziei, rozpaczy, walki o siebie, radości i miłości. - Ten spektakl jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie. Ja to trochę nazywam tak, że jest to polska wersja Bridget Jones - mówi w radiowej Jedynce Aneta Todorczuk.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Aneta Todorczuk Michał Lamża piosenka aktorstwo TEATR zespół spektakl

Arek Kłusowski prezentuje singiel "Pop i disco". Czy to nowy rozdział muzycznej drogi?

Arek Kłusowski powraca na scenę muzyczną z energetycznym i tanecznym utworem "Pop i disco". - Muzyka oprócz tego, że łagodzi obyczaje, to musi nam dawać różne emocje, czasami nostalgię. Muzyka też jest po to, żeby bawić i taka będzie moja nowa odsłona - mówi wokalista w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy Arek Kłusowski Pop album piosenka premiera

Antek Smykiewicz w PRK: w samochodzie uwielbiam słuchać audiobooków

Szerszej publiczności dał się poznać dzięki takim hitom jak "Pomimo burz", "Limit szans", "Jak sen". Gościem Polskiego Radia Kierowców był wokalista, kompozytor i autor tekstów - Antek Smykiewicz. Czy motoryzacja jest bliska jemu sercu? O tym w audycji. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców radio kierowców online muzyka rozrywkowa Antek Smykiewicz Zbigniew Zegler motoryzacja samochody samochody elektryczne samochody autonomiczne piosenka

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

Album "Wracam". Aktorka Olga Bończyk wraca do muzycznych korzeni

- Zaraz po maturze dostałam się do zespołu Spiritual Singers Band. Dla mnie, 18-letniej dziewczyny, która dopiero skończyła szkołę muzyczną, z marzeniami o wielkiej scenie, to było naprawdę jak złapanie Pana Boga za nogi - mówiła w Dwójce Olga Bończyk. Słynna aktorka swoją karierę rozpoczęła od śpiewu i dziś powraca do muzyki albumem pt. "Wracam".
Zobacz więcej na temat:  Olga Bończyk muzyka polska Jakub Kukla Dwójka śpiew album piosenka