X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
powstanie w getcie

"Warszawa to miasto dwóch powstań"

- Mamy piękną, wspólną historię polsko-żydowską. To właśnie stosunek Polaków do Żydów wyróżniał nas przez setki lat – powiedział w Debacie Dnia Antoni Trzmiel (Do Rzeczy). O relacjach polsko-żydowskich w kontekście obchodów 75-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawiali także Agnieszka Burzyńska (Fakt), Witold Gadowski (Sieci Prawdy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Żydzi Holokaust Niemcy

"Powstanie było dla Żydów dowodem, że potrafią walczyć"

- Żydzi mierzyli się z bardzo niesprawiedliwym stereotypem, że biernie godzą się na śmierć. Tymczasem biedni, wygłodzeni i niedozbrojeni mieszkańcy getta warszawskiego postawili opór okupantom. Był to zryw w obronie własnej godności i honoru, wyraz niezgody na to, co ich czeka - mówiła w Dwójce Jolanta Gumula z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie HISTORIA Muzeum Historii Żydów Polskich Paweł Siwek

Powstanie w getcie. "Głos rozpaczy i desperacji"

W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie po raz szósty odbędzie się akcja „Żonkile”, a w południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta. Na wieczór zaplanowano specjalny koncert. O rocznicy powstania w getcie warszawskim mówili w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz’15 Piotr Apel i historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Niemcy powstanie w getcie Holokaust Piotr Dmitrowicz Piotr Apel

"Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć powstańcom getta"

W 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim prezydent złożył biało-czerwone wieńce na zbiorowej mogile ofiar powstania w getcie. - W 1944 w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim - mówił prezydent Andrzej Duda. Uroczystości transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O obchodach 75. rocznicy powstania w getcie mówił w PR24 dr Michał Trębacz (szef działu naukowego Muzeum Polin), Mariusz Olczak (z-ca dyrektora Archiwum Akt Nowych) i dr Marcin Urynowicz (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski Andrzej Duda prezydent Niemcy

"Niewielu miało wówczas nadzieję na wygraną"

W samo południe, 19 kwietnia we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony. Warszawskie parafią uczczą w ten sposób 75. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O zbrojnym zrywie narodu żydowskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Warszawa II wojna światowa Patryk Pleskot Marek Edelman historia Polski Tadeusz Płużański

Warszawa dwóch Powstań "Powstanie w Getcie - walka o pamięć

Jak pamiętać o Powstaniu w Getcie Warszawskim? Czy istnieje szansa na wpólną polsko-żydowską opowieść o Powstaniu w Getcie? - o tych zagadnieniach dyskutować będą uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu "Warszawa dwóch Powstań". Wydarzenie będzie miało miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego w poniedziałek, 16 kwietnia o 18.30.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie powstanie w getcie Muzeum Powstania Warszawskiego